denver-manevry-policie-sjezd-demokratu__192x128_.jpgVše je na svém místě. Třicet metrů vysoká plazmová obrazovka v konferenčním sále Pepsi Centra v Denveru. Ale také bytelný železný plot, který zvenku v bezpečné vzdálenosti obepíná budovu.

Jedna z největších politických show světa, která v náročnosti příprav podle starosty města připomíná olympiádu, může začít.

Podívejte se na FOTOGALERII

Projevy Michelle Obamové a Nancy Pelosiové v pondělí zahájí nominační sjezd demokratické strany, který ve čtvrtek vyvrcholí vystoupením delegáty již oficiálně potvrzeného kandidáta Baracka Obamy.

Za týden štafetu převezmou republikáni, kteří se na svoji konvenci sjedou do dvojměstí Minneapolis-St. Paul v Minnesotě.

Amerika potřebuje politické rituály a symboly

Nominační sjezdy už ztratily svoji původní úlohu, kdy na nich delegace za jednotlivé státy a frakce v zákulisí, často po opakovaných hlasovaních až na místě rozhodli o kandidátovi na prezidenta.

Ale přímo v Denveru nemůžete dát za pravdu těm, kdo kvůli tomu, že vše podstatné je předem jasné, tvrdí, že stranické konvence jsou už jen marnotratným divadlem.

"Americká politika potřebuje rituály, má ráda symboly, a konec konců dohaduje se zde přece i stranická platforma na několik dalších let," vyjmenovává šestačtyřicetiletý Patrick, proč nasedl v Columbusu v Ohiu do auta a pětadvacet hodin řídil do Denveru. Chce být u toho, stejně jako dalších 50 000 účastníků konvence.

Sjezd jako olympiáda

"Kdo zvládne konvenci, zvládne olympijské hry," prohlašuje starosta města John Hickenlooper. Denver už jednou demokratickou konvenci hostil před sto lety, v roce 1908. Ale to byl politický a mediální pravěk. Letošní sjezd může do města jednorázově vnést okolo sto šedesáti milionů dolarů a povzbudit tak následný turistický ruch.

Pokud se sjezd nezvrtne tak jako v Chicagu 1968. Radikální křídlo demokratických voličů, nespokojených s vlažným odporem strany k válce ve Vietnamu, se tam dostalo do křížku s bezpečnostními silami. A Američané si pak Chicago nadlouho zapamatovali jako město, kam není radno jezdit.

Přečtěte si podrobnosti

"Obnovte 1968," zní název jedné z protestních oganizací, která přijela do Denveru. Obamův plán, který by chtěl do 16 měsíců po nástupu do Bílého domu stáhnout jednotky z Iráku, považují její aktivisté za podvod na demokratikých voličích. A chtějí o sobě dát vědět.

"Doufám, že z toho nakonec nic nebude, před čtyřmi roky v Bostonu byl také klid," odhaduje Peter, který na frekventované pěší zóně, pár minut chůze od konferenční haly, prodává "sjezdové" suvenýry: "Obama-Naděje, Obama-Změna, Obama prezidentem". Placky, trika, čepice, Peter věří, že letošní "optimismus" demokratů mu přinese lepší výdělek než před čtyřmi roky v Bostonu.

Strach z výtržností

Denverská policie v kategoriích "věří, doufá" raději přemýšlet nehodlá, v záloze má národní gardu, demostrantům předem vyhradila místa ke srazům a předepsala trasy pochodů. Aktivisté neprodyšně oplocený konferenční areál pohrdlivě nazvali "Klecí svobody".

Obamova kampaň nyní potřebuje nový impulz a konkrétnější obsah. Když se mu to podaří, mohl by se Denver zapsat do dějin jako místo, kde přednesl svůj nominační projev první černošský prezident USA. V opačném případě se může opakovat sto let stará historie. Volby v roce 1908 nakonec vyhrál republikán William Thaft.

Přečtěte si PROFIL Obamova viceprezidenta Joea Bidena