obse__192x128_.jpgAčkoliv většina světa vidí hlavního vinu v rusko-gruzínském konfliktu na straně Ruska, nově zveřejněná zpráva pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nevidí věc tak černobíle.

Ze zprávy pozorovatelů OBSE, kteří byli rozmístěni v rámci mírových sil v Jižní Osetii ještě před začátkem rusko- gruzínského konfliktu, je cítit značná kritika gruzínské vlády. Podle dokumentu Gruzie svou vojenskou akci připravovala a během ní nebrala ohled na jihoosetské obyvatelstvo. Z dokumentu, který se dostal neformální cestou k německé vládě, jako první citoval na svých internetových stránkách magazín Der Spiegel.

Gruzie zaútočila dřivé než přijeli Rusové

K vypuknutí krize na jižním Kavkaze měl přispět chybný postup gruzínské vlády. Podle agentury totiž gruzínský útok začal dříve, než ruské tanky vjely do tunelu Roki, který vede pod hřebenem Kavkazu z Ruska do Gruzie.

Čtěte také:

Pozorovatelé OBSE dále upozorňují na možné gruzínské válečné zločiny. Například píšou o tom, že gruzínská armáda zaútočila na osetské civilisty v noci, kdy spali.

Rusko již dříve upozorňovalo na postup Gruzie a obvinilo ji z pokusu o etnickou čistku v Jižní Osetii. Vláda v Tbilisi naopak  poukazuje na to, že výsledkem ruského vojenského zásahu je naopak "prakticky dokonaná" čistka vůči gruzínskému obyvatelstvu v této odštěpenecké provincii.

Stálá rada OBSE se v úterý rozhodla vyslat do Gruzie dalších 20 vojenských pozorovatelů. Obě vlády s tím souhlasily. Dále by organizace mohla rozmístit v regionu další stovku svých neozbrojených vojenských pozorovatelů, pokud si to budou obě strany přát.

V pondělí má začít summit EU v Bruselu, který se bude zabývat situací v Gruzii a dalším možným postupem.

Zbytek světa je spíš na straně Gruzie