lidri_EU__192x128_.jpgSpolečný postoj k rusko-gruzínskému konfliktu byl hlavním cílem mimořádného summitu Evropské unie, který proběhl v Bruselu. Jak na začátek tiskové konference po jeho skončení uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy, Unii se to podařilo.

Základem požadavků, na nichž se v pondělí státníci Unie v Bruselu shodli,  je apel na Moskvu, aby dodržela i zbylé body mírového plánu.

 Má přistoupit na mezinárodní debatu o konfliktu a okamžité stáhnout své zbylé vojáky z gruzínského území. Ruské jednotky na území Gruzie podle státníků nahradí jednotky mezinárodní.

Čtěte o ruském postoji

"Vojenskou cestou ne"

Pokud tak Rusko učiní, Unie je ochotná pokračovat v jednáních o Dohodě o strategickém partnerství. O tom nicméně EU bude dále jednat za týden, tedy 8. září.

EU také v pondělí přijala jednohlasné rozhodnutí. Hodlá vyčlenit 6 milionů eur na pomoc obětem kavzkazského konfliktu. Do Gruzie chce také vyslat další pozorovatele.

Rusko v reakci na rozhodnutí summitu uvedlo, že lituje přerušení jednání s EU, ale závěry vítá.

Zaznělo na summitu

Státníci EU dále naznačili, že preferují mít s Kremlem dobré vztahy, znovu nicméně odsoudili útok na Gruzii. Ten je podle nich neakceptavotalený.

"V důsledku krize v Gruzii je vztah mezi EU a Ruskem na křižovatce", informovala náš server ještě před koncem summitu o předběžných závěrech naše zpravodajka v Bruselu Lucie Tvarůžková.

Tato slova zopakoval i Sarkozy. "K tanci jsou potřeba dva," uvedl Sarkozy a zdůraznil, že EU musí přehodnotit své vztahy s Ruskem.

Poslední události kolem rusko-gruzínského konfliktu
Delegace za EU se proto chystá v příštím týdnu vypravit do Moskvy, aby si udělala další obrázek na celý konflikt a budoucnost vztahů.

Se sankcemi opatrně

I přes tyto výtky, se zatím Evropa neodhodlala přijmout sankce proti mocnému sousedovi.

"Nechceme vytvářet napětí a znovu zahájit studenou válku, proto nechceme hovořit o sankcích," prohlásil Sarkozy.

Nejostřejší kritika na adresu Moskvy zazněla z Polska a pobaltských zemí, ale i z Velké Británie. Britové podle naší zpravodajky dokonce vznesli na summitu návrh, aby byla pozastavena jednání o strategickém partnerství.

Související blogy na iHNed.cz
Proti sankcím se dříve postavila i samotná gruzínská vláda. Ministryně zahraničí Eka Tkešelašviliová při své návštěvě Turecka prohlásila, že evropské sankce proti Rusku nejsou nutné. "Pro nás není životně důležité, aby Evropa uplatnila vůči Rusku sankce," řekla ministryně. "Doufáme, že Evropa podnikne adekvátní kroky, aby ukázala Rusku, že toto už není obvyklá záležitost," dodala.