Mladí muslimové se připravují na půst v měsíci ramadánuMiliony lidí na celém světě zahajují měsíční půst. Pro muslimy začal měsíc ramadán, během něhož se musí zdržet přes den konzumace potravin, kouření, ale i sexuálního života.

Začátek ramadánu, devátého měsíce muslimského kalendáře, se stanovuje podle okamžiku, kdy se na obloze objeví nový měsíc. Jednotlivé země se tak často v zahájení půstu liší. V neděli začal v Libyi, v pondělí pak v Egyptě či Saúdské Arábii.

Ramadán je tradičně pro muslimy měsícem klidu a míru. Denní život se zpomaluje, mnohé podniky i úřady zkracují pracovní dobu. I proto ohlásily někteří muslimští politici, že v době půstu zmírní vojenské akce proti ozbrojeným radikálům.

Čtěte více

Zmírnění bojů

Filipínská armáda například slíbila, že dočasně pozastaví některé operace namířené proti islámským vůdcům, kteří jsou podezřelí z plánování srpnových útoků na křesťanská města. Ty si vyžádaly více než 140 mrtvých, 280 tisíc lidí opustilo své domovy.

Měsíc půstu zmírnil konflikt také v Pákistánu, kde se místní armáda potýká se sílícím afghánským hnutím Tálibán. Mluvčí jeho pákistánské pobočky prohlásil, že u příležitosti ramadánu propustí šest pákistánských vojáků. Armáda zase slíbila zastavení bojů na hranicích s Afghánistánem, přes které z Pákistánu členové Tálibánu pronikají.

Přes všeobecný klid a příměří, k němuž během ramadánu nabádají duchovní autority, se některé země nevyhýbají nebezpečí teroristických útoků. V Pákistánu budou před mešitami ve velkých městech rozmístěny tisíce policistů s detektory kovů.

NOVĚ! Blogy na iHNed.cz

Inflace trápí i muslimy

Kromě nebezpečí útoků trápí muslimy i rostoucí ceny potravin. "Inflace ovlivňuje úplně všechno," říká Fahmida Šaukátová, žena v domácnosti z pákistánského Karáčí. Její stížnosti jsou oprávněné - přestože muslimové celý den hladoví, večer začíná období tzv. iftáru, kdy se oddávají pestrému hodování.

"Ramadán obvykle slavíme jako měsíc modliteb a radosti, ale tentokrát bude těžké oddat se oslavám stejně vroucně jako jindy," dodává Šaukátová. Ceny potravin stouply i v Afghánistánu či Indonésii, nejlidnatější muslimské zemi světa.