thajsko-urad-vlady-oblezeni-demonstrantu__192x128_.jpgMinisterský předseda reagoval na zabití jednoho člověka při pouličním střetu mezi protivládními a provládními demonstranty v noci na úterý místního času. Informovala o tom agentura Reuters.

Na následné tiskové konferenci, kterou vysílala celostátní televizní stanice, premiér prohlásil, že vyhlášení výjimečného stavu je "nejměkčím" způsobem, jak obnovit pořádek v hlavním městě. Termín ukončení mimořádného opatření neuvedl, řekl jen, že výjimečný stav skončí "přiměřeně rychle".

V Thajsku vyhlášení výjimečného stavu ruší některá občanská práva a umožňuje použití vojenské síly k udržování veřejného pořádku. Pro obyvatele platí zákaz veřejného shromažďování ve skupinách čítajících víc než pět osob, média mají zakázáno psát či vysílat zprávy, které by mohly poplašit veřejnost či podněcovat násilí, a policie smí zadržovat lidi až 30 dní ve vazbě bez souhlasu soudu.

Čtěte také

 

Kupovali hlasy, budou rozpuštěni

Politickou situaci v Thajsku by mohlo ještě více zkomplikovat dnešní rozhodnutí thajské volební komise, která se rozhodla doporučit Nejvyššímu soudu, aby rozpustil vládní Stranu lidové moci (PPP) premiéra Suntcharavedže kvůli volebním podvodům. Pětičlenná volební komise hlasovala jednoznačně pro rozpuštění PPP, která je podle ní vinna, že si v prosincových parlamentních volbách kupovala hlasy voličů, řekl člen komise Sumate Uppanisakón.

Volební podvod je podle thajského volebního práva důvodem pro rozpuštění strany. Než soud dospěje k nějakému rozhodnutí a jeho prosazení, může to ale trvat celé měsíce. Kvůli volebním podvodům byla v roce 2007 rozpuštěna i strana bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry Thajci milují Thajsko. Část jejích členů později vstoupila do PPP.

Vyjímečný stav má vyhnat demonstranty z vládního komplexu

Novým opatřením premiér reagoval na násilnosti, které v Bangkoku vypukly po týdnu protivládních protestů. Skupina asi 500 premiérových příznivců se v noci na úterý pokusila proniknout na pozemky před vládním komplexem, které už osmým dnem okupují opoziční demonstranti požadující premiérovu demisi.

Přibližně kilometr od komplexu se provládní demonstranti střetli s protivládními, házeli po sobě kameny a tloukli se tyčemi. Při incidentu zahynul jeden člověk a 34 jich bylo zraněno, z toho čtyři jsou v kritickém stavu.

V pondělí ráno vybuchla v blízkosti vládního komplexu malá nálož. Exploze nikoho nezranila, vytloukla ale okna okolních budov. Policie označila výbuch za provokaci ze strany protivládních demonstrantů.

Suntcharavedž, který ještě minulý týden doufal, že se bez vyhlášení výjimečného stavu obejde, prohlásil, že neměl jinou možnost poté, co vypukly násilnosti. "Udělal jsem to, abych vyřešil problémy země," řekl. "Protože se situace zvrátila tímto směrem, neměl jsem jinou možnost volby."

Opozice chce demonstracemi přinutit vládu k rezignaci. Kabinet je podle ní zkorumpovaný a tvoří ho prý loutky bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry. Ten byl v roce 2006 svržen nekrvavým vojenským pučem po vlně protivládních demonstrací a soud mu následně zakázal politickou činnost. Šinavatra se uchýlil do exilu do Británie.

Suntcharavedž výzvy k odstoupení odmítá a nehodlá ani vypsat předčasné volby, po nichž opozice rovněž volá.