sarah-palinova-sjezd-republikanu__192x128_.jpgAljašská senátorka Sarah Palinová oficiálně přijala republikánskou nominaci do funkce viceprezidenta. Stane se tak s největší pravděpodobností spolubojovnicí Johna McCaina v blížících se prezidentských volbách.

Palinová během svého projevu řekla, že skutečně nepatří k washingtonské elitě, jak stále přetřásá tisk. Do Washingtonu prý ale nesměřuje proto, aby vzbudila dobrý dojem mezi svými kritiky, ale aby sloužila občanům Spojených států.

Být starostkou je skutečná zodpovědnost

Palinová se označila za obyčejnou pečující americkou matku, jejíž politickou kariérou je hlavně funkce starostky malého města. "Našim soupeřům v těchto prezidentských volbách, kteří tuto zkušenost snižují, musím vysvětlit, co tato práce obnáší. Být starostou městečka je něco jako působit mezi chudinskou komunitou, ovšem s výjimkou, že máte skutečnou odpovědnost," řekla Palinová.

 Výrokem narážela na demokratického kandidáta Baracka Obamu, který o sobě tvrdí, že začínal v Chicagu jako organizátor na komunitární úrovni.

Více o Sarah Palinové

Palinová kritizovala Obamu za to, že nic nedokázal. "Lehce zapomínáme, že tento muž sice vydal dvě knihy svých vzpomínek, ale není autorem jediného zákona nebo reformy, dokonce ani v Senátu svého státu," řekla.

Senátorka také představila svoji rodinu včetně manžela Todda a nejmladšího syna Triga. Toho Palinová porodila v dubnu i přesto, že věděla o jeho genetické vadě.

Skutečná změna je McCain

Středeční projev byl první příležitostí Palinové představit se celému národu. "Na volbu, kterou mají Američané v těchto volbách, se dívám takto: V politice jsou kandidáti, kteří využívají změnu k propagaci své kariéry. A také ti, jako je John McCain, kteří svou kariéru využívají k prosazení změny," řekla Palinová v další reakci na Obamu, totiž na jeho slogan, že na rozdíl od McCaina přináší Americe změnu.

Blogy na iHNed.cz

Ke své politické minulosti řekla, že prožila většinu života v malém městě a když kandidovala do městské rady, nepotřebovala se zaměřovat na skupiny a profily voličů, protože voliče i jejich rodiny osobně znala.

Jsem pro těžbu na severu

Republikánská kandidátka se také  vyslovila k otázce těžby na americkém severu, v níž se s McCainem rozchází. Zatímco prezidentský kandidát je proti těžbě v nedotčených severských oblastech, Palinová řekla: "Naši odpůrci stále opakují, že těžba nevyřeší všechny energetické problémy Ameriky, jako kdybychom to už nevěděli. Ale to není důvod pro to, abychom nedělali nic."

Prohlásila, že s tandemem McCain-Palinová se v USA postaví další ropovody, jaderné elektrárny, vytvoří se pracovní příležitosti v ekologicky šetrnějších uhelných provozech a pokročí se v technologiích k získání sluneční, větrné a geotermální energie. Podle Palinové musejí být Spojené státy přestat závislé na dovážené ropě.

"Rusko chce získat kontrolu nad životně důležitým ropovodem na Kavkaze a rozdělit i zastrašit naše evropské spojence užitím energie jako zbraně. Nesmíme dopustit, abychom byli vydáni na pospas zahraničním dodavatelům," řekla.

Na sjezdu byl McCain oficiálně jmenován kandidátem strany a nominaci má přijmout ve čtvrtečním projevu. Bude-li zvolen, stane se dvaasedmdesátiletý veterán vietnamské války nejstarším americkým prezidentem sloužícím v prvním mandátu.

Američtí komentátoři se shodli, že Palinové projev byl velmi dobře napsaný, ale ještě lépe přednesený. Palinová byla břitká i vtipná. V pasáži o pečujících matkách například prohodila, že jediný rozdíl mezi takovou matkou a pitbulem je rtěnka.