Sarkozy se setkal v Moskvě s ruským prezidentem Dmitrijem MedveděvemFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní předsedá Evropské unii, přiletěl v pondělí do Moskvy na bleskovou návštěvu, během níž se snažil dosáhnout urychlení ruského odsunu z Gruzie.

První závěry tohoto setkání napovídají tomu, že Sarkozymu se podařilo učinit další průlom v otázce rusko-gruzínského konfliktu.

Pravděpodobně se totiž naplní jeden z cílů, který si delegace Evropské unie v Moskvě vytyčila, a sice, že dosáhne dohody o rozmístění unijních pozorovatelů v Gruzii.

V návaznosti na to by zároveň Rusko naplnilo jeden z posledních bodů mírového plánu, k němuž se závazala, a stáhlo by z Gruzie své zbylé jednotky.

Čtěte také

Jak informoval ruský prezident Dmitrij Medveděv na tiskové konferenci po pondělním setkání se Sarkozym, do 1. října bude v Jižní Osetii rozmístěno 200 unijních pozorovatelů.

Dalším bodem pondělního jednání měla být budoucnost Jižní Osetie a další gruzínské separatistické oblasti Abcházie, které obě jednostranně vyhlásily nezávislost. Moskva nezávislost uznala.

Jednání o navázání diplomatických styků mezi Ruskem na jedné a Jižní Osetií a Abcházií na druhé straně jsou plánovaná na úterý.

Sarkozy prostředníkem

Spolu se Sarkozym přiletěli k pondělnímu jednání s prezidentem Dmitrijem Medveděvem předseda Evropské komise José Manuel Barroso a vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.  

Od konfliktu to není první evropská delegace v Moskvě. Sarkozy 12. srpna vyjednal příměří v rusko-gruzínské válce, která vypukla 8. srpna gruzínským pokusem obnovit vojenskou cestou svrchovanost nad odštěpeneckou Jižní Osetií. Rusko, které nad Jižní Osetií drží ochrannou ruku, pokus odrazilo a jeho vojáci pak pronikli do Gruzie.

Jablkem sváru dosud byla pokračující přítomnost části ruských sil na gruzínském území. Rusko je označuje za legitimní mírové síly, Gruzie a Západ vidí v jejich přítomnosti porušení dohody o příměří.

Medveděv vs. vláda?

Medveděvovo oznámení přišlo tak trochu překvapivě. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Něstěrenko totiž dříve v pondělí řekl, že rozmístění pozorovatelů EU v Gruzii by vedlo ke zbytečnému tříštění pozorovatelského úsilí OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Mluvčí rovněž vyslovil politování nad tím, že na víkendové neformální schůzce ministrů zahraničí členských zemí unie nezaznělo, "co bylo příčinou krize na Kavkazu a kdo za ni nese vinu".

Prohlásil také, že USA přiznaly, že vojenská akce Gruzie byla chyba, "a za chyby je nutno nést odpovědnost". Řekl dále, že přímé škody způsobené gruzínským postupem v Jižní Osetii dosáhly jedné miliardy dolarů (17 miliard korun), což je osm procent hrubého domácí produktu tohoto území.