Opoziční sociálně demokratická strana (SPD) zaznamenala nejhorší výsledek v bavorské poválečné historii, ale zůstává druhou nejsilnější stranou v největší německé spolkové zemi.

Pro CSU znamenají výsledky volební fiasko. Ani zdaleka totiž nedosáhla svého proklamovaného cíle získat nejméně 50 procent hlasů, za nimiž zaostala o sedm procent. CSU tak s největší pravděpodobností přijde o absolutní většinu v bavorském zemském sněmu a chce-li pokračovat ve vládě, musí si poprvé od 60. let minulého století hledat koaličního partnera.

"Všichni jsme věděli, že nemůžeme zopakovat výsledek z posledních voleb, ale že budou ztráty takové, to jsme nečekali," řekl v první reakci poslanec CSU ve Spolkovém sněmu Hans-Peter Uhl.

Dále čtěte

V bavorském zemském sněmu nyní zasednou zákonodárci z pěti stran.

Pozici druhé nejsilnější strany Bavorska potvrdili sociální demokraté (SPD) ziskem kolem 18,5 procent hlasů, historicky nejhorším výsledkem v Bavorsku.

Do zemského sněmu se ještě dostali Zelení se zhruba devíti procenty, poprvé po 14 letech liberální Svobodná demokratická strana (FDP) se ziskem 7,5 procenta a nově uskupení Svobodní voliči (FW) se ziskem téměř 11 procent hlasů.

Krajně levicová Levice do bavorského zemského sněmu pravděpodobně těsně neproklouzla, neboť za požadovanými pěti procenty zaostala o několik desetin procenta.

Výsledky jsou nepříjemnou zprávou pro Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ta potřebuje silnou sesterskou CSU, neboť s ní na spolkové úrovni tvoří společný tým parlamentní i vládní.

Celoněmecké volby do Spolkového se přitom konají přesně za rok. Ještě předtím, 23. května, se uskuteční volby prezidentské, v nichž jsou voliteli poslanci Spolkového sněmu a zástupci jednotlivých spolkových zemí.