Vladimir Putin a Alexandr LukašenkoRusko posiluje spojenectví s Běloruskem. 2. listopadu by měly oba státy podepsat dohodu o vytvoření jednotného systému protivzdušné obrany. Společný postup potvrdil ve středu tajemník Svazového státu Rusko-Bělorusko Pavel Borodin, jehož citovaly ruské agentury.

"Rada Svazového státu Rusko-Bělorusko se sejde 2. listopadu v Moskvě. Hlavní otázkou na programu bude technicko-vojenská spolupráce," řekl podle agentur Interfax a RIA-Novosti Borodin novinářům. Na otázku, zda bude podepsána i dohoda o společné protivzdušné obraně, odpověděl: "Samozřejmě, o tom nechybuji."

Čtěte více

Borodin rovněž potvrdil, že se jedná o společnou obranu proti NATO. Bělorusko i Rusko mají totiž společné hranice se zeměmi, které se staly členy Severoatlantské aliance - s Polskem a zeměmi Pobaltí.

O společném "deštníku" jednal v pondělí v Minsku i premiér Vladimir Putin s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Oba státy mají na zřeteli americký protiraketový štít, jehož elementy mají být rozmístěny v Polsku a v České republice.

V srpnu Moskva pohrozila, že by jako odvetné opatření proti americkému štítu mohla v Bělorusku rozmístit strategické bombardéry a rakety.

Čtěte také

Rusko sníží počet vojáků

Rusko a Bělorusko v roce 1996 podepsaly dohodu o Svazového státu Rusko-Bělorusko. V jejím rámci fungují úzké politické, hospodářské a vojenské svazky mezi oběma státy. Snahy o úplné splynutí obou zemí však zatím neuspěly, v roce 2002 je ostře odmítnul prezident Lukašenko.

V rozporu s rozšiřováním protivzdušné obrany oznámilo Rusko úmysl snížit počet vojáků na milion do roku 2012. V současnosti má ruská armáda ve zbrani asi 1,13 milionu mužů. "Předpokládalo se, že ruská armáda bude mít milion mužů do roku 2016. Nyní jsme si dali cíl dostat se na tento stav už v roce 2012," řekl ruský ministr obrany Anatolij Serďukov agentuře RIA-Novosti po dnešní schůzce vojenských představitelů Ruska a Běloruska v Moskvě.

Blogy na iHNed.cz

Počet důstojníků by měl být podle Serďukova radikálně snížen asi třikrát, aby v cílovém roce 2012 dosáhl zhruba 150.000. Dnes je jich kolem 450.000.

V ruské armádě, která stále funguje na principu povinné vojenské služby, je už několik let v běhu proces částečné profesionalizace. Jsou na ni ale velmi rozdílné názory a reforma je ve značném časovém skluzu.