Místo útoku na velitelství policie v IslámábáduJen několik týdnů po atentátu na hotel Marriott v Islámábádu čelí Pákistán sérii dalších útoků. V centru metropole zranila exploze před policejním velitelstvím 13 lidí, další exploze na severozápadě země zabila nejméně 9 dalších osob.  

Trhavina v Islámábádu explodovala před budovou protiteroristické jednotky v komplexu policejního velitelství a podle policie ho zřejmě provedl sebevražedný atentátník. K zodpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Úřady s podobnými útoky nicméně obvykle spojují islámské radikály z fundamentalistického hnutí Tálibán nebo z mezinárodní teroristické sítě Al-Káida.

Čtěte více

V pákistánské metropoli je to v krátké době druhý pumový útok. Při atentátu na hotel Marriott zahynulo 20. září šest desítek lidí, včetně českého velvyslance Iva Žďárka.

Útok u afghánských hranic

Další útok ve čtvrtek zasáhnul školní autobus a autobus s vězni nedaleko údolí Swát. Po výbuchu dálkově řízené trhaviny zůstalo na místě nejméně 9 mrtvých lidí. Podle pákistánských úřadů byly čtyři z nich děti, tři policisté a dva vězni. Nepotvrzené zprávy však tvrdí, že mrtvých by mohlo být až 25.

Atentáty sužují zemi v době, kdy se tamní parlament schází k jednání o vnitřní bezpečnosti Pákistánu a o způsobech, jak může útokům zabránit. V oblasti údolí Swát navíc svádí pákistánská armáda boje se skupinami napojenými na hnutí Tálibán.

Pákistán v posledních měsících prochází vlnou násilností. Na kmenových územích na severozápadě země se armáda snaží vojensky porazit ozbrojence Talibanu a Al-Káidy. Úkryty radikálů jsou také terčem přeshraničních raketových útoků, které ze sousedního Afghánistánu podnikají americké jednotky. Radikálové na vojenskou ofenzivu reagují sebevražednými atentáty.