Protesty opozice v BangkokuVůdci thajské opozice, která již několik měsíců vede protest proti místní vládě, se v pátek vzdali policii. Po půldruhé hodině ale bylo sedm z nich podle očekávání propuštěno na kauci, oznámila agentura Reuters.

Opoziční představitelé se vzdali policii poté, co ve čtvrtek thajský soud zrušil obvinění devíti vůdců pouličních protivládních protestů z vlastizrady, ale vydal na ně zatykače za méně závažné přestupky spojené s organizováním nepovolených shromáždění.

"Všechno je vyřízené. Žádná vazba," řekl novinářům vysoký představitel Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) Sonti Limtchongkun poté, co vyšel z policejní stanice 90 minut poté, co se policii vzdal.

Čtěte také

Původní zatykače vydala policie koncem srpna, když tisíce demonstrantů z PAD ozbrojených mačetami a golfovými holemi obsadily pozemky před vládním komplexem. Soud označil obvinění z vlastizrady, za něž hrozily vůdcům protestů až doživotní vězení nebo trest smrti, za nepodložená.

Vrcholný představitel PAD Sonti Limtchongkun po zveřejnění čtvrtečního soudního rozhodnutí prohlásil, že se on i šest dalších vůdců opozice vzdají policii. Zbývající dva organizátory protestů policisté zatkli minulý týden. Všem devíti představitelům PAD nyní hrozí za organizování nepovoleného veřejného shromáždění až sedmileté vězení.

Protesty proti Šinavatrovi

PAD usiluje o sesazení premiéra Somčaje Vongsavata, který je podle opozice napojen na bývalého ministerského předsedu Tchaksina Šinavatru. Toho v roce 2006 kvůli údajné korupci svrhla armáda v nekrvavém puči a ústavní soud mu následně zakázal působit v politice. Šinavatra poté odešel do exilu do Británie, aby se vyhnul obviněním z korupce. Vongsavat je Šinavatrův švagr.

Protesty proti thajské vládě opozice zahájila už letos v květnu. Tehdy PAD usilovalo o odstoupení kabinetu předchozího premiéra Samaka Suntcharavedže, kterého rovněž vinilo z napojení na Šinavatru. Suntcharavedže nakonec 9. září zbavil úřadu ústavní soud kvůli střetu zájmů. Toho se ministerský předseda dopustil tím, že v době, kdy už byl ve vládní funkci, vystupoval jako moderátor kuchařského televizního programu. Thajská ústava přitom zakazuje premiérovi a ministrům pracovat pro výdělečné soukromé subjekty.

Pokračující kampaň PAD za svržení vlády i násilí v Bangkoku škodí thajské ekonomice, která zaznamenává vytrvalý pokles. Nejistá situace v thajském hlavním městě odrazuje důvěru zahraničních investorů a odvádí pozornost místních politiků, kteří by se měli soustředit na způsob, jak pomoci ekonomice v době globální finanční krize.