afghanistan__192x128_.jpgOznámil toDaúd Ahmadí, mluvčí guvernéra provincie Hílmand, kterého cituje agentura AP.

Velký střet, při němž bylo zabito 62 bojovníků Talibanu, se odehrál v neděli ráno, když afghánští vojáci podporovaní silami NATO odrazili překvapivý útok povstalců na Laškargáh, správní středisko provincie Hílmand. Podle Ahmadího při bojích nebyli zabiti ani afghánští vojáci, ani příslušníci zahraničních jednotek.

Povstalci prý po půlnoci zaútočili na afghánské síly na okrajích Laškargáhu ze tří stran za použití raket a těžkých zbraní. Zatlačit zpátky se je podařilo až po tvrdém boji, včetně leteckých úderů, řekl Ahmadí. Povstalecké rakety podle něj dopadly do různých částí města, žádné oběti z řad civilistů ale nejsou hlášeny. Čtyři desítky mrtvých povstalců byly po boji nalezeny na okrajích města, řekl Ahmadí. Dalších 20 těl povstalci podle jeho odhadu z bojiště odnesli.

"Jestliže povstalci plánovali okázalý útok před zimou, byl to okázalý nezdar," citovala agentura AP mluvčího sil ISAF brigádního generála Richarda Blanchetta. Ochranu oblasti kolem Laškargáhu mají na starosti britští vojáci, jichž v této provincii působí 8000.

Čtěte také:

Dalších 40 ozbrojenců Talibanu bylo podle mluvčího zabito při tři dny trvajících bojích v distriktu Nad Alí, který byl až dosud pod kontrolou ozbrojenců.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se letos výrazně zhoršila a země prochází nejkrvavějším obdobím od americké invaze. Počet násilností se proti loňsku zvýšil o 30 procent a od počátku roku už podle agentury AP zahynulo přes 4700 lidí, převážně povstalců. Mezi mrtvými je i více než 1000 civilistů, téměř třetinu tohoto počtu mají na svědomí vojáci mezinárodních sil. V zemi bylo letos také zabito přes 200 vojáků mezinárodních sil, včetně dvou Čechů.

Islámské hnutí Taliban vládlo v Afghánistánu do roku 2001, kdy bylo svrženo spojeneckými silami pod vedením USA. Taliban vzápětí zahájil ozbrojený odpor proti nové vládě i zahraničním vojákům v zemi. Hlavní baštou Talibanu zůstává jižní Afghánistán.