irak-usa-vojak-ulice__192x128_.jpgPřipravovaná irácko-americká bezpečnostní dohoda ukládá americkým jednotkám odejít z Iráku do konce roku 2011, pokud irácká vláda nepožádá o prodloužení jejich mandátu. Umožňuje také Iráku postavit Američany před soud, jestliže spáchají trestné činy mimo vojenskou službu a mimo území své základny. Oznámil to dnes irácký vládní mluvčí Alí Dabbagh.

Dohoda má stanovit podmínky pro působení americké armády v Iráku po vypršení jejího současného mandátu, tedy po 31. prosinci. Musí ji schválit také parlament, v němž má mnoho odpůrců. Pro vyjednávače byla zatím největším problémem imunita před iráckým právem, kterou pro své občany USA žádaly.

Čtěte více

"Uvnitř svých základen budou vojáci spadat pod americký zákon. Irácké právo bude proti nim použito v případech, že se dopustí vážného a úmyslného trestného činu mimo základnu a v době, kdy nebudou ve službě," řekl Dabbagh.

USA, které původně pro vojáky i členy ochranek žádaly plnou imunitu po celém území Iráku, dnes oznámily, že se podařilo v této věci najít kompromis, ale nijak ho nespecifikovaly.

USa drží v iráckých věznicích 18.000 lidí

Další z bodů dohody zakazuje americké armádě zadržovat vězně, pokud je neobviní v souladu s iráckým právem. Američtí vojáci nyní drží v iráckých věznicích 18.000 lidí a proti většině z nich nebylo vzneseno obvinění.

Dabbagh řekl, že pokud se dohodu nepodaří schválit do konce roku, pak Bagdád požádá o prodloužení současného mandátu koaličních sil. USA už letos stáhly z Iráku posily a nyní tam mají asi 154.000 vojáků.

Bagdád dnes kritizoval nového velitele koaličních vojsk Raymonda Odierna. Generál v pondělí řekl, že se Írán snaží ze všech sil zabránit vzniku nové irácko-americké bezpečnostní dohody a že kvůli tomu dokonce podplácí některé irácké politiky, aby je přiměl hlasovat proti. Dabbagh dnes prohlásil, že vládu Odiernův výrok "znepokojuje" a považuje ho za "nepatřičný.