Změna klimatuEvropská unie ve čtvrtek na svém summitu potvrdila, že se chce do konce roku dohodnout na ambiciózním plánu boje s globálním oteplováním. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová.

O snaze schválit balík do konce roku se hovořilo již před schůzkou evropských vůdců. "Evropská rada potvrzuje své odhodlání dostát svým ambiciózním závazkům, které přijala v oblasti energetické politiky a politiky týkající se klimatu," psalo se v návrhu před summitem.

Unie se loni na jaře zavázala, že do roku 2020 sníží objem emisí skleníkových plynů o 20 procent. Pokud by se k tomuto cíli připojily i další země světa, EU by prý emise snížila až o 30 procent. Zároveň slíbila, že zvýší podíl obnovitelné energie na krytí energetické spotřeby na pětinu.

Čtěte více o boji se změnou klimatu

Česko i další země jsou proti

Evropská komise, výkonný orgán 27členného bloku, pak přišla se souborem opatření, jak těchto cílů dosáhnout. Jde například o změny v systému obchodování s emisními povolenkami, navýšení podílu biopaliv či návrhy na skladování oxidu uhličitého.

Některé návrhy se však staly i vzhledem k současné tíživé situaci na finančních trzích, do nichž evropské státy pumpují miliardy eur, terčem kritiky různých států. Některé země včetně ČR třeba chtějí prosadit, aby si elektrárenské společnosti nekupovaly od roku 2013 všechny povolenky na emise skleníkových plynů, jak navrhla komise.

Čtěte ekonomický blog Ondřeje Schneidera

Chtějí, aby zavádění tohoto opatření bylo postupné. Řada států zase varuje před dopady aukcí povolenek na energeticky náročný průmysl, například hliníkárny či cementárny.

Nejhlasitěji výtky zněly na summitu od Polska a Itálie. V návrzích se oproti předchozím návrhům závěrů píše, že státníci vyzývají Evropskou komisi a francouzské předsednictví, aby v nadcházejících týdnech přišly s adekvátní odpovědí na výzvy vyplývající z balíčku. Je v tom prý třeba brát ohled na specifika jednotlivých zemí i všech sektorů evropské ekonomiky.