Slováci se bojí finanční krizeJeště před dvěma týdny se zdálo, že světová finanční krize Slováky příliš netrápí. Většina z nich uvěřila argumentům vlády, že země je na všechny výkyvy připravena. Poslední dny potvrdily, že mnoho lidí začíná panikařit.

Klienti bank, kteří mají peníze uložené ve fondech, začali ve velkém peníze vybírat nebo přesouvat na výnosnější účty. Podle ekonomů vybrali Slováci za poslední dny z podílových fondů téměř sedm miliard korun. A další vlnu výběrů očekávají především důchodcovské správcovské společnosti.

Čtěte více

Vláda už dlouho varuje spořitele, že kvůli finanční krizi o své úspory na stáří přijdou. Proto chce ještě letos znovu otevřít druhý pilíř, kde lidé komerčně spoří. Kalkuluje, že se do sociální pojišťovny vrátí zhruba 150 tisíc lidí.

"Peníze jsem přesunul do Sociální pojišťovny už před pár měsíci. Přiznám se, strach z toho, co bude, mám. Bojím se hlavně o práci," odpověděl na otázku, zda pociťuje finanční krizi na vlastní kůži, jeden z klientů Tatra banky. 

Automobilky omezí provoz

Ačkoliv slovenské podniky zatím na poplach nebijí, podle ekonomů je jisté, že dopad krize bude citelný. Právě automobilka Volkswagen nedávno informovala, že omezí výrobu a sníží zaměstnanecký stav. Zatím ji opustí asi čtyři stovky tzv. dočasných pracovníků.

Čtěte o finanční krizi na Blogy.iHNed.cz

Mluvčí PSA Peugeot Citroen Slovakia Petr Švec konstatoval, že snížená poptávka na automobilovém trhu je sice realitou, ale zastavení výroby vyloučil. Změny ve výrobě zatím neplánuje ani automobilka Kia Motors.

Právě vlivem krize a jejího dopadu na ekonomiku se ve středu zabývala slovenská vláda. Ministr financí Ján Počiatek potvrdil, že pravděpodobně už příští měsíc sníží kabinet odhad hospodářského růstu, který by měl být nižší než 6,5 procenta.

Premiér Robert Fico si včera pozval zástupce zaměstnavatelů a největších investorů, aby se s nimi dohodl na opatřeních, která by měla důsledky finanční krize snížit.