Slabá, vůči Evropě rezervovaná vláda, navíc ostřelovaná z Hradu vrchním euroskeptikem. Mnozí odborníci v Evropě už dopředu lámou nad českým předsednictvím hůl. Bude to propadák, ohlásil včera francouzský deník Le Figaro.
"Obavy z Čechů? Samozřejmě jsou. Evropa teď potřebuje silného vůdce. A nikdo nevěří, že by jím Češi dokázali být," říká bruselský politolog Piotr Kaczynski.
Podle Kaczynského si Češi v Evropské unii za několik let stihli vybudovat pověst těch, kteří nikdy nepřijdou s vlastním nápadem, ale jsou mistři v kritizování ostatních. "Teď budou muset ukázat, jestli umějí být i konstruktivní," říká Kaczynski.
Špatní Slovinci
"Řešíme největší finanční krizi od 30. let. A není jisté, zda má Česko dostatečně kvalitní experty a dostatečně silné politiky, aby si věděli rady," říká Richard Portes, profesor ekonomie z London Business School.Opatrně formulované obavy zaznívají i od některých vysoce postavených bruselských úředníků. Z těch mluví ale špatné vzpomínky na slabé předsednické výkony jiného unijního nováčka: Slovinska. Za jeho vládu totiž museli často zachraňovat situaci právě bruselští byrokrati.
"Hodně lidí je nervózních hlavně kvůli politické situaci v Česku. Třeba poslední francouzské předsednictví kvůli tomu, jak se hádali prezident a premiér, nestálo vůbec za nic," říká europoslanec a poradce prezidenta Sarkozyho Alain Lamassoure.
Právě z Elysejského paláce se ale zřejmě šíří řada poplašných zpráv. Vypadá to, že extrémně ambicióznímu Sarkozymu se v čele unie tak zalíbilo, že by tam chtěl co nejdéle zůstat. A k tomu se oslabené Česko hodí.
Martin Denemark: Nicolas Sarkozy se zasloužil o ekonomiku
Lucie Tvarůžková: Proměna Mirka Topolánka aneb Marku, děkujem
Topolánek: Nedáme se
"Touha omezit české předsednictví se objevuje. Ale my si ho nenecháme vzít," říká premiér Mirek Topolánek. "Nechceme, aby fungovaly "čtyřky" a "patnáctky", ale aby fungovala Evropská unie," dodává.Sarkozy nemá v prosazování svých nápadů zatím nijak oslnivou bilanci. Dva z nich, Unie pro Středomoří a Rada moudrých bdící nad budoucností Evropy, se smrskly na symbolické projekty bez pravomocí. Zejména díky nenápadným zásahům Německa, které dbá na to, aby síly mocností byly v unii v rovnováze.
Pro Čechy má současná situace paradoxní výhody. Jednak mají už dopředu jistotu, že jejich zimní kralování neprojde bez povšimnutí a nezapadne do kapitoly zapomenutá historie, jako se to stalo mnoha zemím před nimi. A hlavně mohou už jen příjemně překvapit.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist