Srbsko v pondělí předalo albánským úřadům dokumenty, které údajně dokazují existenci obchodu s lidskými orgány během války v Kosovu. Materiály se podle agentury DPA zakládají na výpovědích srbských rodin, které v v konfliktu ztratily své příbuzné.

Důkazy o prodeji orgánů zajatých Srbů v pondělí předal v Tiraně srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević albánské vrchní státní zástupkyni Ině Ramaové. Vukčević se mimo jiné snaží prošetřit tvrzení, že se v Albánii nacházejí masové hroby s pozůstatky zavražděných Srbů. Ramaová ujistila svého srbského kolegu, že mu Albánie poskytne veškerou požadovanou podporu v jeho práci.

Čtěte více:

Albánci existenci obchodu s orgány popírají

Obětí obchodu s lidskými orgány se údajně stalo přibližně 300 Srbů, které v době konfliktu v Kosovu prý unesli členové povstalecké Kosovské osvobozenecké armády a zavlekli do severní Albánie. Šlo především o srbské civilisty, kterým prý lékaři v areálu u albánského města Burrel asi 90 kilometrů severně od Tirany odebrali vnitřní orgány, které pak skončily na mezinárodním černém trhu. S obviněním kosovských povstalců poprvé přišla bývalá žalobkyně haagského tribunálu Carla Del Ponteová, která o těchto předpokládaných zločinech napsala v nedávno vydaných pamětech.

V květnu oznámila organizace monitorující dodržování lidských práv Human Rights Watch, že o pašování orgánů má určité informace a vyzvala k zahájení vyšetřování. Albánské i kosovské úřady vše popírají a označují celou kauzu za vymyšlenou.