Polský prezident Lech KaczyńskiInformoval o tom polský premiér Donald Tusk, který podporuje další integraci EU a už delší dobu se pře s euroskeptickým prezidentem o to, kdo z nich má zastupovat zemi na summitech EU.

"Naším cílem je vyhnout se situacím, které by mohly Polsko poškodit. Proto jsem přijal nesnadné a poněkud riskantní rozhodnutí, že prezident bude v delegaci a představí náš postoj," řekl na briefingu Tusk.

Připustil, že Kaczyński je schopen nakonec předložit na summitu vlastní názor. To by podle premiéra mělo "jasné důsledky".

Tusk upřesnil, že ve vládním postoji je vyjádřen zájem o rychlé přijetí eura v Polsku, nejlépe začátkem roku 2012, a o co nejrychlejší ratifikaci lisabonské smlouvy EU o jejích reformách.

Kaczyński nechce rychlé euro

Kaczyński přitom veřejně odmítá rychlé přijetí eura a rovněž stále odmítá podepsat lisabonskou smlouvu, přestože ji již 2. dubna schválil na návrh vlády polský parlament.

Čtěte také:

Na předchozím summitu EU v polovině října se Lech Kaczyński dostavil do Bruselu, přestože Tusk byl otevřeně proti jeho účasti. Prezident tehdy neváhal najmout letadlo za 40 tisíc eur poté, co mu vláda odmítla poskytnout některý z jejích letounů. Polští ministři poté na summitu opustili jednací sál, když do něj Kaczyński vešel.

Polská ústava stanoví, že vnitřní a zahraniční politiku země řídí vláda. Konzervativní prezident Kaczyński však tvrdí, že zákony mu přisuzují právo dohlížet na zahraniční politiku. Většina obyvatel ve sporu dává podle průzkumů za pravdu liberálovi Tuskovi.