Militantní skupiny, AfghánistánZvýšeným odporem pohrozili militanti Obamovi v případě, že včas nestáhne americké vojáky z blízkovýchodních zemí. V opačném případě se prý extremistické skupiny nebrání vytvořením nových vztahů se Spojenými státy.

"Mezi Talibanci nepanuje v souvislosti se zvolením Baracka Obamy ani smutek, ani radost," prohlásil mluvčí Talibanu v prohlášení, které zachytili některá blízkovýchodní média.

"Spojené státy začaly válku a měly by ji ukončit stažením svých vojáků. Pokud k tomu nedojde, Afghánci budou klást ještě větší odpor vůči jakékoliv zahraniční invazi," varoval zástupce.

Nepřehlédněte

Obama sice sliboval v rámci své předvolební kampaně stažení vojáků z Iráku, v Afghánistánu chtěl nicméně jednotky bojující proti Talibanu posílit.

(Ne)závazné sliby

Zároveň deklaroval, že je ochotný vyslat v případě potřeby vyslat vojáky do Pákistánu, který se teď přidal k výzvě Talibanců, aby Američané stáhli své vojáky z území.

Nový prezident se zároveň slíbil distancovat od politiky dosluhujícího prezidenta Bushe v obou ozbrojených konfliktech, který chtěl pokračovat ve válce s militanty v obou zemích.

mapa-usa-banner.jpg

Militanti v době Obamovy kampaně opakovaně uvedli, že doufají ve vítězství republikána Johna McCaina, který by s nimi chtěl dál bojovat.

Běžní Arabové přitom fandili spíše Obamovi. Jak uvádějí zpravodajové amerických médií s odvoláním na arabské televize, arabský svět teď v černošském prezidentovi spatřuje po letech vlády Bushe naději.

Raduje se také z konce vlády George Bushe, po které podle nich zbyl jen zkrvavený Irák, hrozbu války s Íránem a mučené vězně na Guantanámu.