reklama
online inzerce mobilní verze | přihlášení | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia | benefitklub         rss | mms | sms
rozšířené vyhledávání »
blogy video obrazem TV program počasí
Úvodní stránka iHNed.cz Hospodářské noviny Respekt Ekonom Marketing&Media Obchodní věstník Investice FinWeb KarieraWeb Reality Odborné měsíčníky
Domácí Zahraniční Ekonomika Finance Digi a věda Kultura Sport Komentáře Rozhovory Cestování Auto Jídlo
Evropa Evropská unie Amerika Válka v Afghánistánu Střední východ Asie/Pacifik Afrika Speciál: Chřipka Pád komunismu
Přejít do diskuse
(257 příspěvků)
Zahranicni.iHNed.cz  12. 11. 2008  10:49  (aktualizováno: 12. 11. 2008  13:41)

Klaus si vyměňuje ostrá slova s šéfem irské diplomacie

SLEDUJEME Výroky Václava Klause jsou podle irského tisku rozbuškou k diplomatické roztržce.
reklama
Český prezident Václav Klaus.
Tagy

Český prezident Václav Klaus.Když se v úterý večer prezident Václav Klaus v Dublinu sešel s lídrem irských euroskeptiků a odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym, vstoupil na dost ošidnou půdu.

Na soukromé večeři v hotelu Shelbourne totiž Klaus podpořil Ganleyho hnutí Libertas před červnovými volbami do Evropského parlamentu, což Irové označili za "bezprecedentní zasahování do irských záležitostí během státní návštěvy". Informoval o tom deník Irish Examiner.

Setkání ve středu kritizoval irský ministr zahraničí Micheál Martin, který podle agentury AP citované ČTK označil některé Klausovy názory na téma EU jako "absurdní, povrchní a falešné". List Irish Times cituje Martina ve smyslu, že Klausova vyjádření byla "nemístná", ale že mnohé názory českého prezidenta jsou známé jako kontroverzní.

"Licoměrnost tohoto typu já neberu, je to následný výrok, který irský ministr zahraničí neumí říci do očí," řekl Klaus v České televizi.

Přečtěte si o přípravách návštěvy i slavnostní večeře

Podle Irish Examiner Klaus riskuje "ohromnou diplomatickou roztržku". Šéf irské diplomacie připustil, že jakákoli hlava státu může i při státní návštěvě povečeřet se soukromými osobami, její poznámky by ale neměly být jasně politické, jak tomu bylo u Klause.

Jedna z opozičních stran v reakci na Klausovo vystupování dokonce vyzvala irské ministerstvo zahraničí, aby proti "nevhodnému chování" českého prezidenta podalo stížnost, píše deník The Irish Times.

Přečtěte si podrobnosti o Klausově cestě

Klaus přirovnal Ganleyho k českým disidentům, bojujícím s komunismem.

"Vždy nás potěšilo, když během komunistické éry přijel některý západní politik a navštívil naše disidenty. Já se tu setkávám s panem Ganleym stejným způsobem," konstatoval český prezident.

"Obávám se, že svobodu a demokracii podepsání Lisabonské smlouvy neposílí," dodal.

blog.ihned.cz
Autor/ři: gek, foto: ČTK

Zahranicni.iHNed.cz (přečteno 19303x)
Uložit a sdílet článek
skrýt
Uložte si či sdílejte článek v sociální síti (po registraci zdarma)
KONTEXTOVÉ ODKAZY ETARGET
Diskuze
Zákon? (sucharda)
Je třeba přijmout zákon,či použít stávající,jak se toho JEŠITY(i...
Lisabonská smlouva (janinka)
Vážení, nechci řešit, jestli Klaus měl či neměl jednat tímto způsobem....
O čem je Lisabonská smlouva? velmi jasna cesta zpet :(( (jirka)
O čem je Lisabonská smlouva? www.jaknatoo.blogspot.com/2007/12/o-cem-je-lisabons
Tunelpapá KALUS je hodně arogantní a ješitný (111)
stařík a jako předseda zločinecké ODS jenom dokazuje, že ODs je...
žádná tragedie (krajinář)
Myslím, že se nejedná o tragedii. Klaus nás aspoň v Evropě více...
zobrazit příspěvky
Autor:  
E-mail:        Zveřejnit:  Zasílat reakce:
Město:  
Titulek:  
Text:  
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
EUR 25,885 Kč 1,153 %
USD 17,475 Kč 1,499 %
GBP 28,795 Kč 0,541 %
JPY 19,632 Kč 1,300 %
AAA 13.8 Kč 0.583 %
CETV 484.5 Kč -1.524 %
ČEZ 874.8 Kč -0.217 %
ECM 323 Kč 0.969 %
ERSTE 752 Kč -0.857 %
KB 3813 Kč 0.820 %
NWR 169 Kč -0.594 %
ORCO 210.5 Kč 8.786 %
PEGAS 425 Kč 0.236 %
PM ČR 8220 Kč 0.847 %
O2 C.R. 431.8 Kč 0.419 %
UNIPET 136.9 Kč 0.662 %
VIG 984.1 Kč 0.768 %

reklama
reklama

Prvním "prezidentem" EU bude Belgičan, šéfdiplomatkou Britka. Dobrá volba, řekl Fischer

Herman Van Rompuy

Účastníci summitu EU se v Bruselu nečekaně rychle dohodli na obsazení vrcholných funkcí,...

Co se sousedům povedlo a Čechům ne

vlajka

Poláci jsou aktivnější, Estonci průhlednější, Maďaři mají dálnice... a nikdo nemá...

 
reklama