Ruský premiér Vladimir PutinRuští poslanci ve středu v předposledním čtení schválili prodloužení prezidentského mandátu ze čtyř na šest let. Prodloužení funkčního období hlavy státu navrhl prezident Dmitrij Medveděv minulý týden ve svém prvním projevu v parlamentu a v úterý předložil zákonodárnému sboru návrh zákona.

Ujistil, že příslušná změna ústavy "nebude reformou, ale korekcí" a že klíčové principy základního zákona zůstanou nezměněny.

Nová právní úprava se nebude týkat nynějšího Medveděvova mandátu. Může ale podle analytiků otevřít cestu premiéru Vladimiru Putinovi zpět do prezidentského úřadu, kde by mohl za nových podmínek setrvat až dvanáct let.

Návrh prošel poslaneckými řadami už několikrát, závěrečné hlasaování se má odehrát v pátek.

Duma se ve středu vyslovila také pro prodloužení mandátu dolní komory parlamentu o rok, čili na pět let.

Přečtěte si podrobnosti

Putin zůstává nejpopulárnějším ruským politikem i po odchodu z prezidentského křesla do čela vlády.

Už když v květnu Putin předal nejvyšší úřad svému nástupci Medveděvovi, jeho přechod do čela vlády provázely spekulace, že se do prezidentského křesla vrátí ještě před řádným termínem dalších voleb.

Podle jednoho scénáře by se to mohlo odehrát tak, že Medveděv rezignuje, Putin se stane úřadujícím prezidentem a bude třeba vypsat nové volby, v nichž by Putin s největší pravděpodobností díky vysoké podpoře obyvatel vyhrál. Podle spekulací ruského tisku by to mohlo být už příští rok.

Putinův mluvčí zatím nicméně tento scénář vylučuje.

Ruští poslanci v pátek schválili i rozšíření pravomocí parlamentu, kterému by vláda měla každoročně skládat účty. Do sněmovny by se měly v budoucnu snadněji dostat i malé strany. Zároveň se vyslovili i pro prodloužení mandátu dolní komory parlamentu (Státní dumy) o rok, tedy na pět let.