Ruský prezident Dmitrij MedveděvRuským úřadům se nezamlouvá, že média šíří často poplašné informace o současné finanční krizi. Po sérii nařízení, které údajně vydal prezidentský úřad k informování o ekonomice, teď začali ruské prokuratury prověřovat sdělovací prostředky v regionech. Brzy ale dojde i na celostátní média.

Prokurátoři chtějí zjistit, jestli novináři nevyvolávají zbytečně paniku, která by mola vést k bankrotu bank. Už dříve se totiž média měla vyvarovat silných výrazů typu "krize" nebo "pád".

"Do boje s finanční krizí se zapojila generální prokuratura, která rozkázala místním prokurátorům 'čelit informačním útokům na banky'," informoval ve středu ekonomický tisk Kommersant, který jako jeden z mála v Rusku údajně nedostal instrukce od Medveděva.

"Necenzurujeme"

Skutečnost, že například slovo "krize" se v médiích objevila naposledy v polovině září, i současná opatření k úřadů, nahrávají spekulacím, že se Kreml uchyluje k cenzurním praktikám.

Čtěte také

"Neuskutečňujeme cenzuru, ale prověřujeme věrohodnost informací," brání se ale generální prokuratura.

"Ptali se mě, jak redakce dostává informace o situaci v bankách. Asi hodinu jsem hovořila o finanční kondici podniků v regionu," potvrdila podle Kommersantu novinářka a šéfredaktorka agentury URA ze Sverdlovské oblasti, Aksana Panosová.

Prověrky mají zamezit šíření informací, které vedou mimo jiné až k masovému vybírání financí z kont.

Prostor pro podvodníky

Podle médií Rusové pod vlivem obav z krachu menších bank a z devalvace rublu vybrali z kont během září skoro 80 miliard rublů a v říjnu podle odhadů ještě pětkrát více.

Lidé prý tak jednají v reakci na poplašné zprávy z médií, ale i falešné sms zprávy, které šíří fámy o krachujících bankách.

Z našich blogů

Například klienti banky Dalkombank z Vladivostoku měli dostávat textové zprávy, že je jejich banka před bankrotem a raději pak vybrali ze svých kont 2.4 miliard rublů.

Prezident Medveděv už sice v úterý připustil, že situace není dobrá a příští rok bude v hospodářské oblasti skutečně těžký, zároveň také prohlásil, že řada událostí spojených s krizí souvisí se způsobem, jakým o ní média referují.

Jak prohlásil Medveděv v Iževsku, mnohé procesy v Rusku záleží na přesnosti, taktu a pravdivosti novinářů.