Protesty opozice v BangkokuOdpůrci současné thajské vlády zahájili druhý den protestních pochodů v hlavním městě, které označují za "poslední bitvu" ve svém pětiměsíčním úsilí o svržení vlády, kterou podle nich nepřímo vedde bývalý premiér Tchaksin Šinavatra. Zároveň s pochody byla zahájena generální stávka, kterou pohrozily minulý týden thajské odbory, pokud neodstoupí vláda v čele se současným premiérem Somčajem Vongsavatem, švagrem Šinavatry.

Stávka se podle agentury Reuters rozjíždí jen pomalu a zatím nemá větší dopad na služby v silniční, železniční či letecké dopravě.

Čtěte také

Protestní pochody, které organizuje opoziční neparlamentní Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), zablokovaly v pondělí parlament a přiměly ho odložit důležité zasedání. Nyní mají protestující v plánu oblehnout letiště Don Muang, odkud premiér úřaduje od konce letošního srpna, kdy stoupenci opozice obsadili komplex úřadu předsedy vlády v Bangkoku. "Pojďme na Don Muang, kde jsou chlazené nápoje, jídlo zdarma a pohodlné záchody," řekl příznivcům PAD jeden z vůdců strany.

PAD usiluje o odstoupení vlády od letošního května. Jejím terčem byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra odsouzeného za korupci k dvěma rokům vězení. Šinavatra měl údajně získávat pro svoji ženu pozemky ze státní agentury za minimální ceny. Expremiér žije i s manželkou od letošního srpna ve Velké Británii. Odchod do exilu odůvodňuje tím, že v Thajsku by proces s ním nebyl spravedlivý.

Suntcharavedž musel v září úřad opustit kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Vongsavat. Jelikož ten je švagrem Šinavatry, situace se v očích opozice nijak nezlepšila.

Vongsavat, který je v těchto dnech v Peru na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), odstoupit z úřadu odmítá. "Musíme jednat a pokusit se o usmíření," řekl v pondělí agentuře Reuters. Do Bangkoku se má Vongsavat vrátit ve středu.