Ústavní soud nevyhověl prezidentu Klausovi v otázce lisabonské smlouvyEvropa sleduje české handrkování o lisabonské smlouvě. Středeční rozhodnutí ústavního soudu o tom, že je lisabonská smlouva v pořádku, vynesla českého prezidenta a Česko na titulní místa serveru BBC. Věnovala se mu také irská média.

"Český prezident Václav Klaus tvrdil, že smlouva by podkopala českou suverenitu," píše BBC.

Spor pozdržel v Česku proces schvalování dokumentu, připomíná dále server.

Podle něj je ale důležité, že soud ve středu neuznal, že by sporné pasáže lisabonské smlouvy byly v rozporou s českou ústavou.

Jak stojí na serveru, rozhodnutí orgánu je obzvláště důležité kvůli nadcházejícímu českému předsednictví v unii, protože urychlí ratifikaci.

Stále nicméně hrozí, že politici nestihnou smlouvu ratifikovat už do ledna a Česko se tak stane v čele EU jako země, která neschválila společný evropský dokument.

Irsko: Klaus na titulních stranách

Také irská média sledovala středeční počínání českého prezidenta Václava Klause u ústavního soudu.

Více k tématu

Podobně jako BBC napsaly listy The Irish Independent a Evening Herald, že rozhodnutí českého ústavního soudu otevírá cestu k ratifikaci smlouvy v českém parlamentu.

The Irish Independent ve zprávě s titulkem "Český soud rozhodl ve prospěch Lisabonu" připomíná, že prezident Klaus už dříve uved, že dokument podepíše jen za předpokladu, že ho podpoří irští voliči.

Irská média se ještě před rozhodnutím také vrátila ke Klausově návštěvě v Irsku a jeho setkání s irským odpůrcem smlouvy, Declanem Ganleyem.

Jeho názor na český verdikt zatím nebyl nikde prezentován.

Irské servery i BBC také informují, že irská vláda by měla v prosinci předložit návrhy na vyřešení situace kolem irského NE.

Zatímco v červnu Irové lisabonskou smlouvu v referendu odmítli, nyní má podle průzkumů větší šanci na úspěch.

Evropa rozhodnutí soudu vítá

Také většina evropských politiků přivátala finální verdikt soudu. Jak napsala agentura ČTK s odvoláním na výpovědi vybraných zástupců v unii, rozhodnutí bylo v Bruselu přijato především s úlevou.

Vesměs se shodují na tom, že tento krok otevírá cestu k ratifikaci dokumentu v České republice.

Na druhou stranu se ale prý objevily také pochybné spekulace, že v Česku mohou odpůrci smlouvy napadnout ještě další její části.

Například rakouská agentura APA upozornila na to, že ústavní soud možná smlouvu nezkoumal naposled a stále hrozí napadení některých jejích částí.