soud-ridic-salim-hamdan-bin-ladina__192x128_.jpgAmerická strategie prezidenta George Bushe v boji proti terorismu utrpěla vážnou ránu. Řidič a osobní strážce šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina byl definitivně propuštěn z věznice na Guantánamu a míří do rodného Jemenu. Tam by si měl odpykat zbytek trestu, tedy jeden měsíc vězení.

Sálih Ahmad Hamdan byl zadržen v Afghánistánu v roce 2001, odsouzen byl však až o sedm let později, v srpnu letošního roku. Při posuzování případu došel vojenský soudce k závěru, že Hamdan je vinen pouze v některých bodech obžaloby a navíc si již odpykal značnou část trestu. Prokurátor pro něj přitom původně navrhoval 30 let vězení.

Jemenská vláda rozhodnutí soudu ocenila. "Jsme velmi potěšeni, že Hamdan bude převezen do Jemenu," řekl mluvčí jemenské ambasády ve Washingtonu. "Doufáme, že to bude jen první krok k deportaci dalších vězňů," dodal. Z 250 osob na Guantánamu je 101 jemenského původu.

Čtěte více: Kauza bin Ládinova řidiče

Líheň terorismu

Spojené státy se podle svých představitelů obávají jejich hromadného návratu, protože podezřelí mohou být doma propuštěni na svobodu. Jemen je navíc v oblasti arabského světa známý jako líheň teroristů směřujících do okolních zemí.

Země je pro al-Káidu zdrojem teroristů i přes snahy jemenské vlády omezit tento jev například skrze programy převýchovy vězňů. Al-Káida dokonce zřídila tamní samostatnou buňku al-Káidy, která například v září letošního roku podnikla útok na tamní ambasádu USA. 

Právě proto bude Guantánamo podle deníku New York Times jedním z nejsložitějších problémů pro nového amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten totiž slíbil, že věznici na kubánském ostrově co nejdříve nechá zrušit.

Čtěte také

Guantánamo porušuje právo

Systému vojenských soudů, které probíhají i na Guantánamu, zasadil ránu i nejvyšší soud Spojených států, když jej uznal za protiústavní a porušující jak americké vojenské právo, tak Ženevské konvence.

Hamdan si zbývající měsíc trestu odpyká ve věznici v hlavním městě Saná. Po propuštění na svobodu bude podléhat úřední kontrole. Bin Ládinův řidič vytrvale tvrdí, že je zcela nevinen a že byl při výsleších mučen a držen i po několik měsíců v izolaci.

Podle svých slov se nechal od šéfa al-Káidy platit, aniž by věděl o jeho teroristických aktivitách. Americké bezpečnostní služby nicméně tvrdí, že v momentě zatčení měl v autě několik raket a že patřil k nejužšímu vedení al-Káidy v Afghánistánu.