Bývalý premiér DžafáríIrácký parlament schválil irácko-americkou bezpečnostní dohodu. Dokument zakotvuje jako nejzazší termín odchodu amerických vojáků z Iráku konec roku 2011 a upravuje podmínky dalšího pobytu amerických vojsk v Iráku.

"Parlament schválil dohodu drtivou většinou," řekl mluvčí parlamentu Mahmúd al-Mašdání.

Parlament měl o dohodě původně hlasovat už ve středu, sunnité ale na poslední chvíli prosazovali některé další požadavky, kvůli jejichž projednávání byl středeční termín odložen na čtvrtek dopoledne. Schvalování dohody provázely i protesty tisíců Iráčanů v ulicích velkých měst.

Sunnitská amnestie

Hlavním požadavkem sunnitských poslanců byla amnestie pro bývalé stoupence exprezidenta Saddáma Husajna z jeho strany Baas. To by ale znamenalo zrušení přijatých zákonů o "debaasifikaci" Iráku, tedy o odstavení bývalých funkcionářů strany od důležitých postů ve státní správě.

Čtěte více

"Debaasifikace je zakotvena (v ústavě) a nelze ji anulovat," zdůraznil vládní mluvčí. Přiznal, že situace kolem schvalování dohody s USA je složitá, vyjádřil ale optimismus ohledně možnosti, že se o dohodě bude hlasovat ještě dnes.

Po invazi vedené USA v roce 2003 byla někdejší vládní strana Baas v Iráku zakázána a desetitisíce jejích členů, většinově sunnitů, byly "komisí pro debaasifikaci" vyhnány z veřejných funkcí a úřadů.

Zákon přijatý letos v lednu prvotní přístup k členům strany Baas zmírňuje, přesto ale stanoví potrestání pro bývalé členy strany, jimž je prokázána vina na zločinech. Obětem pronásledování ze strany baasistů pak přiznává právo na kompenzace, které mohou žádat u zvláštních soudů.