Dalajlama"Pod svým skutečným jménem přísahám Francii, že budu bojkotovat francouzské zboží po celý život," napsal do internetové diskuse uživatel podepsaný jako Jen Čung-ťie.

"Nikdy nebudu používat věci s francouzskou značkou a nepořídím si věci vyrobené ve Francii," dodal.

Jen patří mezi stovky diskutujících, kteří vyjádřili na internetu nespokojenost se setkáním Sarkozyho s dalajlamou. Nejradikálnější příspěvky vyzývající k bojkotu sice byly smazány, pravděpodobně na popud vládních cenzorů, přesto si je ale předtím podle provozovatelů serverů přečetly statisíce Číňanů.

Rozhořčení projevují lidé i přímo na ulici. "Naše země se k této záležitosti musí vyslovit, musí nějak protestovat. Toto nesmí být tolerováno," prohlásil pekingský důchodce Lan Fu-šeng, který se ostentativně vyhnul prodejně francouzského řetězce Carrefour.


Čtěte také:

Číňané bojkotovali francouzské firmy a výrobky už letos v dubnu. Reagovali tak na násilnosti, které provázely pařížskou etapu štafety s olympijskou pochodní pro srpnové hry v Pekingu.

Čína proti schůzce Sarkozyho s dalajlamou ostře protestovala a zrušila kvůli ní plánované setkání s představiteli Evropské unie. Peking jakékoli schůzky zahraničních státníků s dalajlamou označuje za vměšování do čínských vnitřních záležitostí a tibetského duchovního vůdce obviňuje ze snahy odtrhnout Tibet od zbytku země. Dalajlama tvrdí, že usiluje pouze o autonomii Tibetu v rámci Číny.