Premiér Mirek Topolánek představuje logo českého předsednictví EUČesko se kvůli svému brzkému předsednictví EU stává ve Francii, která svou půlroční předsednickou roli nyní naopak končí, stále více předmětem zájmu nejen politických médií, ale i satirického pořadu Les Guignols (Gumáci) stanice Canal Plus. Jako hlavní postava v něm ovšem nezastupitelně figuruje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který podle představ tvůrců skečů nemůže strávit, že brzy odejde z výsluní, a tak se do Čechů strefuje, seč jen může.

Sarkozyho přístup má stále stejného společného jmenovatele: Češi a jejich političtí představitelé jsou nejčastěji zaměňováni za Rumuny nebo Bulhary, neumějí se oblékat a žijí v podstatě sto let za opicemi. Mezitím se Sarkozy naopak vynáší do nebes, jak on je ten nejdokonalejší, což je vidno vlastně ve všech gumáckých dílech, kde vystupuje s domácími i zahraničními politiky v čele s nově zvoleným americkým prezidentem Barackem Obamou.

Čtěte také:

V prvním díle o Češích se probírá údajný Sarkozyho záměr udržet si evropské předsednictví. "Proč bychom to měnili, jsem geniální, každý to říká. Jak jsem zvládl krizi, jak jsem inteligentní, jak vysokou mám úroveň a jak hodně mě moje žena Carla miluje," sdělil gumový Sarkozy moderátorovi.

"Nenavalíme přece předsednictví nějakým Rumunům," pokračuje dále gumácká postavička Sarkozyho. Po upozornění moderátora, že v čele EU budou Češi, oponuje: "To je stejné, Rumuni, Češi, Bulhaři, všechno to jsou cikáni. Předsedat Evropě, to je vážná práce. Musí se mluvit s Američany, vídat se s britskou královnou, a to všechno v obleku."

Čtěte také:

V dalším skeči, kde zazní Topolánkovo jméno a který následuje několik dní po schůzce obou politiků v Paříži, Sarkozyho postavička opět zdůrazňuje, že si předsednictví ponechá, ačkoli se s českým premiérem předtím domluvila jinak. Sarkozy tvrdí, že "chuďase" Topolánka uplatil dvouseteurovou bankovkou, se kterou si doma může hrát na boháče. Označuje ho dále za "Rumuna a malíře pokojů" a tvrdí, že Topolánek "nikdy neviděl restauraci, kde se podává maso".

V díle s Klausem vystupuje postavička českého prezidenta na oficiální večeři evropských vrcholných politiků. Sarkozy ho navenek chválí a "vyjadřuje mu důvěru", ale zároveň mu dělá v duchu chaplinovské grotesky neustálé naschvály: poleje ho vínem, při sušení ho zapálí svíčkou a pak na něho vylije konev vody. Také mu sváže tkaničky u bot a kvůli tomu Klaus spadne obličejem do dortu. Neustále komolí jeho jméno a vyjádří obdiv k Bulharské republice, kterou údajně reprezentuje.

Autoři pořadu, inspirovaní patrně i komedií o Boratovi představujícím kazašský národ, propůjčili Klausovi alespoň jednu kvalitu: tak dokonale ovládá francouzštinu, že když opravuje Sarkozyho, řekne své jméno tak, jak se v zemi galského kohouta vyslovuje: Vaklav. Jako hudební doprovod celého výjevu je Uherský tanec, což je pro znalé letmou připomínkou Sarkozyho maďarského původu. Ve vyjmenovávání všech "podřadných" národností, jež si francouzský prezident plete s Čechy, ostatně ta maďarská nikdy nepadne.

Samotný Sarkozy není francouzským karikaturistům lhostejný už dávno - společně se stále odvážnější opozicí je obviňován z údajné snahy si uchovat lesk a slávu za každou cenu jak na zahraniční, tak na domácí politické scéně. Je představován nejčastěji jako megaloman a ďábelský intrikán.

Gumáci si Sarkozyho začali dobírat kvůli předsednictví EU po úvahách tisku, který se opíral o informace z okruhu prezidentových poradců, že by si chtěl udržet vliv v EU například vedením eurozony. Média k tomu vedly rovněž stále živé obavy z budoucího českého předsednictví s ohledem na velmi známý kritický postoj Václava Klause k EU. Hlavně regionální tisk, ale jak vidno, tak i autoři gumáků, přisuzují přitom českému prezidentovi exekutivní pravomoc, která náleží předsedovi vlády. Ve Francii vede vládu prezident a premiér je v kabinetu v podstatě prvním z jeho podřízených.