balistick__st_ela__192x128_.jpgRusko chce střelami typu Bulava, které jsou schopné nést 6 hlavic, vybavit některé své jaderné ponorky. Bulava by měla být schopna zasáhnout cíl ve vzdálenosti 8 tisíc kilometrů.

Podle zdroje z Moskevského institutu terminální technologie, který se vývojem Bulavy zabývá, ovšem přibližně polovina testů proběhla neúspěšně. Oproti tomu letos v září ruské námořnictvo oficiálně oznámilo, že obdobný test této rakety byl úspěšný. Nejnovější testování má být rozhodující pro zařazení rakety do výzbroje námořnictva. Zatím je ale stále ve fázi jednání.

Nejmenovaný zdroj z institutu uvedl, že se raketa odchýlila ze své dráhy krátce po zážehu z ponorky Dmitrij Donský, která kotví v přístavu Severomorsku. Raketa byla následně zneškodněna sebedetonačním zařízením.

Až 650 kilotun a 10 bojových hlavic

Ruští činitelé po výzkumném ústavu chtěli, aby Bulava byla schopna proniknout jakoukoliv současnou protiraketovou obranou. V podobném duchu se o ní vyjádřil bývalý prezidenta a současný premiér Ruské federace Vladimír Putin.

Další informace

Rakety mají být zařazeny do výzbroje ponorek Projekt 955 pod označením Borej a ponorek Projekt 941 označované jako Akula. Technologie střely vychází z raket typu Topol M.

Bulava je vybavena klamnými cíly, umí úhybné manévry či měnit výšku letu. Nejvyšší uváděná ničivá síla rakety je 650 kilotun. Rusko si od rakety slibuje, že v budoucnu unese až 10 bojových hlavic.