irak-mahmud-mashadani__192x128_.jpgPředseda iráckého parlamentu Mahmúd Mašhadání dnes rezignoval na svou funkci, informovala agentura AP. Uvolnil cestu hlasování o přítomnosti cizích vojsk v Iráku od 1. ledna příštího roku. To proběhlo vzápětí po rezignaci a parlament schválil rezoluci o pobytu armád pěti zemí do půlky příštího roku.

Poslanci hlasovali o rezoluci, která povoluje vládě uzavřít bilaterální dohody o podmínkách působení cizích vojsk. Netýká se to Spojených států, které už s Bagdádem vlastní podmínky podepsaly nedávno.

O rezoluci, která by umožnila vládě uzavřít dvoustranné dohody s pěti zeměmi, jež chtějí udržet své armády v Iráku i po letošním 31. prosinci, měl parlament hlasovat už v pondělí. Jednání zákonodárců ale znemožnila hádka o další osud Mašhadáního, který mnohé poslance na jedné z minulých schůzí silně urazil. Parlamentem poté začala kolovat petice za odvolání Mašhadáního, který nakonec pondělní jednání odložil.

Více k tématu

Dvoustranné dohody nahradí mandát OSN, který vyprší 31. prosince. Předpokládá se, že pětice států své bojové jednotky z Iráku stáhne nejpozději do konce července. USA mohou ponechat vojáky v Iráku až do konce roku 2011.

Místopředseda parlamentu Chálid Attíja, který zřejmě Mašhadáního dočasně zastoupí v čele zákonodárného sboru, řekl, že pro rezoluci zvedla ruku většina poslanců. "Pověřili jsme vládu učinit nezbytné kroky v otázce armád cizích zemí kromě USA," řekl.

Původně se mělo o rezoluci hlasovat už v pondělí, ale proceduru zdržela hádka kolem Mašhadáního. Tento sunnita minulý týden při jednom parlamentním jednání mnoho poslanců urazil ostrou rétorikou a pod petici, která žádala jeho odvolání, se do dneška podepsalo 150 z 275 poslanců.

Setrvání svého kontingentu v Iráku i v roce 2009 v úterý schválil na žádost prezidenta Traiana Baseska rumunský parlament. Rumunsko má v Iráku v současnosti 498 vojáků.

Problém se netýká Spojených států, které mají v Iráku největší kontingent a s nimiž byla bilaterální bezpečnostní dohoda už uzavřena.

Podle šíitského poslance Rizá Džaváda Takího, kterého cituje agentura AP, v úterý Mašhadání řekl, že výměnou za svou rezignaci požaduje jmenování šéfem iráckého Sdružení pro lidská práva a záruku, že se jeho nástupcem nestane člen sunnitské Irácké islámské strany. Post předsedy parlamentu obvykle zastává sunnita, sunnitských stran je v parlamentu zastoupeno několik.