Slovenský premiér Robert Fico a předseda Evropské komise José Barroso, vstup slovenska do eurozónySlovensko spustí druhý blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Ministerstvo hospodářství totiž na základě sobotního usnesení vlády vydalo oficiálně rozhodnutí realizovat přípravné práce směřující k vytvoření všech technických a bezpečnostních podmínek ke spuštění druhého bloku jaderné elektrárny V1 do výkonného provozu na dobu nevyhnutelnou a na dodávky do energetické přenosové soustavy Slovenské republiky.

Mluvčí Evropské komise Ferran Tarradellas v pondělí prohlásil, že pokud Slovensko znovu spustí jaderný reaktor v Jaslovských Bohunicích, bude to jasné porušení evropských smluv.

"Bude to vážné porušení primárního práva Evropské unie a komise na to bude reagovat," uvedl Tarradellas. Slovenský ministr hospodářství Ľubomírem Jahnátkem by se měl setkat s eurokomisařem pro energetiku Andrisem Piebalgsem a měl by mu vysvětlit slovenské stanovisko.

Podle dalšího mluvčího EK Johannese Laitenbergera musí případné spuštění jaderné elektrárny splňovat dvě základní podmínky. Za prvé musí být v souladu s evropskými smlouvami a za druhé to musí být adekvátní opatření. "Přístupová smlouva mluví jasně. Je to (odstavení reaktoru) povinností Slovenska. Plné odstavení," dodal Laitenberger.

Do 4 dnů elektřina z jádra

Podle slovenského Úřadu jaderného dozoru by v případě, že se v pondělí začne nahřívat primární okruh druhého bloku elektrárny, tak bude do čtyř dní možné jej přifázovat. Momentálně je na úrovni 40 stupňů Celsia, provozní teplota je zhruba do 300 stupňů. Štěpná reakce začne probíhat při teplotě 200 stupňů.

V elektrárně zbývá jaderné palivo na zhruba 80 dní provozu. Pokud by Slováci chtěli elektrárnu navzdory EU využívat nadále, museli by shánět další palivo z nových zdrojů.


Speciál iHNed.cz

Požár v tepelné elektrárně Nováky: Jsme na pokraji blackoutu

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích se podle informací slovenského ministerstva hospodářství spustí každopádně, a to i tehdy, pokud začnou proudit dodávky ruského plynu.

V pondělí ke kritické situaci v zemi negativně přispěl požár přívodních kabelů, který odstavil první a druhý blok tepelné elektrárny Nováky (ENO), informovala slovenská televize TA3. Podle slovenského ministerstva hospodářství požár ohrozil stabilitu přenosové soustavy země a hrozí výpadek dodávek elektřiny.

"Jsme na pokraji blackoutu," uvedl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Energetický dispečink vydal pokyn k zapojení dalších bloků této elektrárny, která se nachází v Zemianských Kostoľanech, a dále i v elektrárně Vojany. ENO tvoří dvě elektrárny s celkovým výkonem 518 megawattů.

"Prvý a druhý blok v Novákách je odstavený, dispečink dal pokyn na spuštění třetího a čtvrtého bloku ENo a pátého v Tepelné elektrárně Vojany," řekl mluvčí Slovenských elektráren Juraj Kopřiva.

Čtěte také

O plánu spustit elektrárnu informoval už v pátek slovenský premiér Robert Fico s tím, že na sebe slovenská vláda bere plnou zodpovědnost - Slovensko se totiž zavázalo vypnout oba bloky V1 před vstupem do Evropské unie, druhý blok byl odpojen k 31. prosinci 2008.

"Jiná situace"

Ke kroku se v zápětí vyjádřila k rozhodnutí kriticky. Považuje ho za porušení přístupových smluv. O sankcích pro Slováky ale zatím Evropská komise nemluví.

 "Zatím jsme nedostali oficiální žádost slovenské vlády o obnovení provozu v Jaslovských Bohunicích. Proto v tuto chvíli nebudeme spekulovat o důsledcích. Jisté ale je, že by došlo k porušení přístupové smlouvy," uvedl mluvčí eurokomisaře pro energetiku Ferran Tarradellas Espuny podle slovenských serverů.

Rozhodnutí slovenské vlády by se podle informací našeho serveru nemělo řešit ani na pondělním zasedání ministrů pro energetiku zemí EU v Bruselu.

Čtěte také

"Česká strana nebude nadnášet v Bruselu toto téma," uvedl pro server iHNed.cz mluvčí premiéra Topolánka pro české předsednictví Jiří Potužník.

Podle něj bude Evropská komise reagovat až ve chvíli, kdy opravdu Slováci uvedou Jaslovské Bohunice do provozu.

"Podle mých informací předseda Evropské komise J. M. Barroso uvedl, že doufá, že žádná země přístupové smlouvy neporuší. Nyní je ale jiná situace. Komise nicméně nebude jednat dřív, než bude evidentní, že elektrárna opravdu běží," dodal Potužník.

Přístupovou smlouvu dosud žádná jiná země neporušila, Evropská komise by přitom mohlo Slovensko zažalovat i u Evropského soudního dvoru.

Slovensko v této souvislosti nicméně argumentuje tím, že je výjimečná situace a zemi hrozí totální energetické "blackout".

Premiér Fico uvedl, že dá pokyn ke startu odstaveného bloku V1 v případě, že nebude jisté obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu na Slovensko.

Podobný případ řešila podle Jiřího Potužníka komise už před časem, kdy chtěla svou jadernou elektrárnu Ignalina znovu uvést do provozu také Litva.

Litva uspořádala v létě referendum o spuštění provozu elektrárny, z důvodu malé účasti ale bylo referendum označeno za neplatné.

Brusel jí tehdy vzkázal, že obnovení Ignaliny by znamenalo porušení přístupové smlouvy, kterou může země změnit jen za souhlasu všech členských zemí unie.

To je nepravděpodobné i v případě Slovenska, protože jeho rozhodnutí už nahlas kritizovaly některé unijní země.

Proti je například striktní odpůrce jaderné energie, sousední Rakousko.