Zprostředkovatelské snahy Egypta o dosažení příměří pro pásmo Gazy zatím nepřinesly hmatatelný výsledek. Izrael sice v pátek naznačil, že konec jeho ofenzivy může být blízko, jeho hlavní vyjednávač Gilad Amos se ale vrátil z Káhiry bez formální dohody o příměří. Také Hamas prohlásil, že nepřistoupí na izraelské podmínky pro příměří a bude pokračovat v boji až do ukončení izraelské ofenzivy v pásmu Gazy. Výrazně se zintenzivnila aktivita arabských zemí, jejich dosavadní paralelní vrcholné schůzky ale dosud nepřinesly žádné výsledky ani shodné vyjádření pozic a podle agentur jen vynesly na světlo hluboké rozpory v arabském světě.

"Doufám, že spějeme ke konci" války, prohlásil v pátek mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev. Ministr národní infrastruktury Benjamin ben Eliezer pak ve vojenském rozhlase předpověděl uzavření dohody o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamas na příští týden.

Čtěte také

Poradce ministra obrany Ehuda Baraka Gilad Amos se nicméně vrátil už z druhého jednání s šéfem egyptské zpravodajské služby Umarem Sulajmánem za posledních 48 hodin bez formální dohody o příměří na základě egyptského plánu.

Egypt vyzval Hamas k dalšímu setkání

"V (jednacím) procesu nastala mezera až do sobotního večera nebo do neděle," citovala agentura AFP vyjádření nejmenovaného diplomatického zdroje blízkého jednáním. Egypt prý nicméně vyzval Hamas k návratu do Káhiry k novým diskusím o egyptském plánu poté, co "obdržel izraelskou odpověď" na návrhy Hamasu. V televizi Al-Džazíra to v pátek řekl představitel Hamasu Muhammad Nasr.

Podle dostupných informací trvá hnutí Hamas na ukončení izraelské ofenzivy v pásmu Gazy, odchodu izraelských jednotek z pásma, zrušení hospodářské blokády a otevření hraničního přechodu Rafáh mezi pásmem Gazy a Egyptem. Izrael zase odmítá jakékoliv časové omezení případného příměří a trvá na zárukách, že bude zastaveno pašování zbraní do pásma pod hranicí s Egyptem.

Rozdělení arabského světa

Kolem konfliktu v Gaze se rozvinula horečná aktivita v arabském světě, která ale dosud nepřinesla žádné konkrétní výsledky. Podle soudu světových agentur jen vynesla na světlo hloubku rozporů v arabském světě, rozděleném na radikální proud stoupenců Hamasu v čele se Sýrií a Íránem, a na tábor spojenců USA, který podporuje stranu Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Katar se pokusil uspořádat v pátek v Dauhá řádné zasedání Ligy arabských států (LAS), k jehož svolání se mu ale nepodařilo zajistit potřebný počet 15 účastníků. Účast na summitu odmítli především dva hlavní hráči v regionu, Egypt a Saúdská Arábie.

Čtěte také

Summit v Dauhá, přejmenovaný nakonec na prostou "schůzku o Gaze", se nicméně koná. Účastní se ho kromě prezidentů a vysokých představitelů 13 arabských států, především Íránu, Libanonu a Sýrie, i exiloví vůdci tří radikálních palestinských hnutí. Předák Hamasu Chálid Mišal, vůdce Islámského džihádu Ramadán Šalláh a generální tajemník Lidové fronty pro osvobození Palestiny-hlavní velení Ahmad Džibríl přicestovali do Dauhá soukromým letadlem katarského emíra z Damašku, kde sídlí v exilu. Přítomen je i zástupce tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Do Dauhá však naproti tomu nepřijede předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal vyzval přítomné arabské vůdce, aby přerušili veškeré přímé i nepřímé vztahy s Izraelem. Syrský prezident Bašár Asad zase označil obnovenou arabskou iniciativu na normalizaci vztahů s Izraelem z roku 2007 za "mrtvou".