Předseda Evropské komise José Barroso v pátek vyzval členské státy EU, aby přijaly propuštěné vězně z kontroverzní americké věznice na základně Guantánamo, a pomohly tak prezidentovi USA Baracku Obamovi v jejím uzavření. O možném unijním plánu, který by se zajatců z Guantánama týkal, budou podle agentury AFP v pondělí v Bruselu jednat ministři zahraničí členských států sedmadvacítky.

"Můj osobní názor je, že samozřejmě musíme pomoci svým americkým přátelům vyřešit ten problém," řekl Barroso. Zdůraznil nicméně, že konečné rozhodnutí v této otázce je na jednotlivých členských státech.

Čtěte také

Případného přijetí propuštěných zajatců z Guantánama bude jedním z témat na pondělní schůzce ministrů zahraničí členských států. Podle AFP se nicméně nedá očekávat, že by na schůzce padlo konečné rozhodnutí, protože jednotlivé země jsou v této otázce rozděleny. USA se navíc na EU jako celek zatím formálně neobrátily.

Švédsko přijetí vězňů odmítá

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt v pátek potvrdil, že jeho země odmítá přijmout vězně z Guantánama. "Američané nesou odpovědnost za to, aby Guantánamo uzavřeli a dohlédli na to, aby většina vězňů mohla zůstat ve Spojených státech," citovala premiéra švédská agentura TT. Švédsko vždy dávalo najevo, že si nepřeje bývalé vězně z Guantánama přijmout. Šéf švédské vlády však prohlásil, že je americkým rozhodnutím Guantánamo uzavřít potěšen.

Proti přijetí bývalých vězňů z Guantánama se vyjádřily rovněž Dánsko nebo Rakousko.

Naproti tomu Irsko se v pátek připojilo k Portugalsku, Francii a Švýcarsku, které v uplynulých dnech vyjádřily ochotu část propuštěných vězňů přijmout. "Nemluvíme ale o teroristech, kteří by přišli do zemí EU," zdůraznil nicméně irský ministr zahraničí Micheál Martin. "Mluvíme o lidech, u nichž je jasně prokázáno, že se nezapojili do žádných teroristických akcí," dodal.

Barack Obama ve čtvrtek nařídil uzavřít do roka věznici v Guantánamu, kde je dosud drženo přes 240 vězňů podezřelých z terorismu. Tento tábor je jedním z nejvýmluvnějších symbolů kontroverzních praktik jeho předchůdce George Bushe v boji proti terorismu, napsala AFP.