Respektovaná mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic (RSF) ostře odsoudila novelu českého trestního zákona, který by novinářům mimo jiné zakázal zveřejňovat policejní odposlechy. Návrh předložil poslanec Občanské demokratické strany a předseda ústavně-právního výboru Marek Benda.

Bendův návrh předpokládá, že novináři, který zákaz zveřejnění odposlechů poruší, hrozí až pětiletý trest odnětí svobody nebo pětimilionová pokuta. Návrh schválila Poslanecká sněmovna loni, v prosinci ho ale senátoři vrátili zpět a poslanci se jím mají zabývat znovu na únorové schůzi.

Čtěte také

Prohlášení, které ve středu nevládní organizace RSF zveřejnila na své webové stránce, má za to, že navrhovaný "zákon by ve stávající podobě závažně podkopal právo informovat a být informován stejně jako právo šířit zprávy a informace, jak to zaručuje ústava". Novela zákona by také "omezila zdroje informací a vytvořila vážnou překážku pro investigativní žurnalistiku. Evropská unie musí reformami zákonů o sdělovacích prostředcích jít příkladem. Především zajistit, aby přijímané zákony místo omezování prostoru pro pátrání naopak posilovaly individuální svobodu"

RSF: Respektujte evropské demokratické standardy

Česká republika nyní stojí jako předsednická země v čele Evropské unie a organizace RSF české předsednictví vyzvala, aby s ohledem na blížící se evropské volby od prosazování sporného návrhu upustilo. "Novely zákonů o sdělovacích prostředcích musejí respektovat evropské demokratické standardy," zdůrazňuje dokument.

Pokud totiž Sněmovna nezmění svůj dosavadní postoj a zákon opět podpoří, pak její rozhodnutí nemůže zvrátit ani odmítnutí Senátu, ani odmítnutí prezidenta. Ve prospěch zákona se totiž vyslovilo 149 poslanců a pro přehlasování Senátu či prezidenta stačí 101 poslaneckých hlasů.

Kromě RSF se proti schválení zákona postavili v otevřeném dopise i šéfredaktoři předních českých deníků a týdeníků.

Reportéři bez hranic je nevládní organizace obhajující svobodu tisku a ostatních sdělovacích prostředků. Hájí také práva novinářů a pracovníků ve sdělovacích prostředcích, kteří jsou sužováni cenzurou a perzekucí. Byla založena v roce 1985 v Paříži.