Zástupci madagaskarského prezidenta a předáka opozice, mezi nimiž v posledních týdnech vládnou ostré spory o politické vedení země, se ve čtvrtek poprvé sešli k rozhovorům, aby vyřešili přetrvávající krizi. S odvoláním na zahraniční diplomaty o tom informovala agentura Reuters. V uplynulých týdnech přišlo při protivládních protestech na ostrově o život nejméně 128 lidí.

Situace na Madagaskaru, bývalé francouzské kolonii, začala být kritická koncem ledna, když v hlavním městě Antananarivu začaly demonstrace, při kterých se lidé dožadovali nové vlády a demonstrovali proti přerušení vysílání opoziční rozhlasové stanice.

Čtěte také

Vůdce opozice a starosta Antananariva Andry Rajoelina obvinil prezidenta Marca Ravalomananu z toho, že čtvrtý největší ostrov světa přeměnil v diktaturu a nezákonně nakládá se státními financemi. Pak se prohlásil za vůdce země; prezident jeho gesto ale odmítl a odvolal jej z funkce starosty.

Setkání obou politiků se zatím nechystá

Zatím není jasné, zda se v nejbližší době sejdou oba politici, francouzský tajemník pro spolupráci Alain Joyandet nicméně vyjádřil optimismus nad tím, že spory začali řešet alespoň jejich zástupci. "Uskutečňuje se dialog a doufáme, že rozhovory budou úspěšné v co nejkratší době," uvedl. Rajoelina usiluje o zavedení přechodné vlády nebo uspořádání předčasných voleb.

Demonstrace související se spory politiků si za poslední týdny vyžádaly životy nejméně 128 lidí. Velká část z nich zahynula při rabování obchodů a 28 jich bylo zabito bezpečnostními složkami, když protestovali před prezidentským palácem.