Francouzský prezident Nicolas Sarkozy si v rozhovoru pro britský list Sunday Telegraph popletl Slovinsko se Slovenskem. Zařadil se tak po bok bývalého amerického prezidenta George Bushe či italského premiéra Silvia Berlusconiho, kterým rozeznání obou zemí v minulosti činilo také obtíže. Napsala to v úterý agentura APA.

"Věřte, že Slovinci nejsou spokojení, když subvencujeme Citroën, který u nich má továrnu. Nebo snad je to Renault, nejsem si jistý, ale domnívám se, že jde o Citroën," hádal v rozhovoru Sarkozy. Továrna Citroënu stojí totiž ve slovenské Trnavě, zatímco Renault vyrábí vozy ve slovinském Novom Mestě.

Čtěte také

Bush v roce 1999, tehdy ještě jako guvernér Texasu, řekl tehdejšímu slovinskému premiérovi Janezi Drnovšekovi, že je "velmi potěšen setkáním se slovenským ministrem zahraničí". O čtyři roky později uvítal Berlusconi v Římě Drnovšekova nástupce jako "slovenského premiéra Antona Ropa".

Zásilky často putují do špatné země

Problémy s rozlišováním obou států ve světě přidělávají vrásky slovenským i slovinským úřadům. Například pošty obou zemí musejí často přeposílat špatně doručené dopisy či balíky.

Rozeznání neusnadňují ani národní vlajky. Obě mají stejnou trikoloru a zdánlivě podobný štít. Menší slovinský, který zobrazuje Triglav, nejvyšší vrchol země, je umístěn v levém horním rohu vlajky. Slovenská standarta má v levé části stříbrný dvojkříž na modrém trojvrší.

Kvůli názvu státu má podobné trauma i Rakousko, které si lidé pletou s Austrálií. Anglický název této alpské země je totiž Austria. Své si někdy prožívají i Češi, když je cizinci litují, že žijí v zemi zničené válkou. Považují totiž Česko a Čečensko za tentýž stát. Někteří také ještě nezaznamenali rozdělení Československa na dvě samostatné republiky.