Hlava katolíků v dopise potvrzuje svou vůli po smíření, stěžuje si ale zároveň na "nepřátelství" katolíků, jehož se mu dostalo během sporu kolem Piova bratrstva a popírače holokaustu biskupa Richarda Williamson. Napsala to agentura DPA s odvoláním na italský deník Il Giornale a agenturu kath.net.

Papežův dopis obdržela německá biskupská konference, která Benediktu XVI. poděkovala za jeho upřímnost a ocenila jej jako "čestné vyrovnání se všemi věřícími". Není známo, zda dopis obdržely také jiné biskupské konference. Podle oznámení Vatikánu však má být text dopisu zveřejněn během čtvrtka.

Papež podle médií v dopise připouští, že první "nehodou" bylo podcenění významu internetu. Williamsovy názory měly být prošetřeny dříve, aby jejich zveřejnění "nepředvídaně nekolidovalo" s částečnou rehabilitací biskupů skupiny. Za druhé bylo "jen nedostatečně zveřejněno", proč byla exkomunikace čtyř biskupů odvolána a co tím církev chtěla vyjádřit. Rozhodně totiž nešlo o uznání ultrakonzervativního a za antisemitismus kritizovaného bratrstva a jeho postojů. Šlo naopak o snahu sjednotit věřící "ve světě, z nějž stále více mizí Bůh", místo toho ale došlo k "narušení míru mezi katolíky a židy, a i uvnitř církve". Papeže znepokojilo, že v celkovém důsledku pak "i někteří katolíci, kteří by to měli vědět lépe, cítili potřebu vyjádřit mi nepřátelství". Benedikt proto děkuje "svým židovským přátelům", kteří mu pomohli sprovodit nedorozumění rychle ze světa a obnovit atmosféru přátelství.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi ale upozornil, že předem zveřejněné výňatky z papežova dopisu se zakládají na neautorizované verzi.

Únorové zrušení exkomunikace čtyř biskupů z tradicionalistického Bratrstva svatého Pia X., které odmítá závěr druhého vatikánského koncilu z 60. let zlepšit vztah s Židy, vyvolalo ve světě značné pobouření. Zasloužil se o to především nejvýraznější představitel bratrstva, britský biskup Richard Williamson, když prakticky ve stejnou dobu veřejně prohlásil, že nevěří v existenci nacistických plynových komor a že v koncentračních táborech zemřelo nanejvýš 300.000 Židů, ne šest milionů.