Maďarský Svaz svobodných demokratů (SZDSZ) v pátek požádal socialisty, aby zvážili volbu někdejšího ministra financí Lajose Bokrose na post premiéra. Maďarské socialistické straně (MSZP) se ale Bokros jako kandidát nezamlouvá a do několika dní chce přijít s dalšími jmény. Napsala to agentura MTI. Socialistický šéf kabinetu Ferenc Gyurcsány před týdnem kvůli špatné hospodářské situaci oznámil úmysl rezignovat.

Předseda svobodných demokratů Gábor Fodor po pátečních neúspěšných rozhovorech se socialisty řekl, že v úvahu dosud připadají tři kandidáti - György Surányi, László Békési a Lajos Bokros. Surányi a Békési ale nabízený post odmítli.

Bokros již oznámil, že pokud bude požádán, úřad premiéra přijme. Gyurcsány jeho možnou kandidaturu komentoval slovy, že "by byl velmi překvapen, pokud by se stal v Maďarsku premiérem".

Známý, ale sporný politik

Bokros, bývalý socialistický ministr financí spojovaný s reformními opatřeními v polovině devadesátých let minulého století, stojí v čele kandidátky opozičního Maďarského demokratického fóra (MDF) pro volby do Evropského parlamentu. Původně byl také kandidátem MDF na úřad maďarského premiéra.

V Maďarsku je Bokros vnímán jako velmi známý, ale sporný politik. Podle současných průzkumů veřejného mínění ho polovina respondentů hodnotila kladně a druhá záporně.

Károly Herényi, vysoký funkcionář MDF, v pátek prohlásil, že v současné situaci by strana upřednostnila předčasné volby. Podle něj teď každý hledá nového premiéra a nikdo se nevěnuje krizovému programu na záchranu maďarského hospodářství.

Předčasné volby

Gyurcsány se snaží zabránit vypsání předčasných voleb, které požaduje například opoziční Svaz mladých demokratů (Fidesz) expremiéra Viktora Orbána. Právě Fidesz by případné volby zřejmě vyhrál. Odstupující premiér proto plánuje, že mu parlament konstruktivně vysloví nedůvěru. To znamená, že zároveň jmenuje jeho nástupce.

Maďarsko, na které tvrdě dopadla hospodářská krize, se potýká s vysokými dluhy. Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce přislíbily zemi půjčku ve výši 25,1 miliardy dolarů (přes 494 miliard korun), která by měla povzbudit státní rozpočet.