Podomácku sestrojené bomby byly uloženy v aténské pravoslavné katedrále, v hlavním chrámu v Pireu a také v tamějším přístavu a dále ve dvou byzantských kostelech v Soluni na severu země. Výbušná zařízení měla podobu nádob se stlačeným plynem doplněných hodinovým strojkem s časovacím zařízením, upřesnil policejní zdroj.

Anonym informoval o náložích nejen policii, ale rovněž televizi a redakci jednoho aténského deníku. V chrámu v Pireu sice explodovala roznětka, ale vzhledem k tomu, že nálož nevybuchla, jsou škody jen zanedbatelné.

Okamžitě po telefonátech policie uzavřela dvě budovy, jednu v aténské čtvrti Plaka, druhou v centru Pirea, které zevrubně prohledala. Nikdo ale nebyl zatčen.

Podle vyšetřovatelů zatím není jasné, zda nešlo o nejapný žert. Pokud by ale došlo ke skutečným explozím, mohly v Soluni napáchat nedozírné škody, protože oba kostely mají mimořádnou historickou hodnotu. Jeden pochází ze sedmého století, základy druhého byly dokonce položeny už o dvě století dříve.

Obdobné útoky s využitím nádob se stlačeným plynem jsou v Řecku poměrně častým jevem. Obvykle jsou dílem různých anarchisticky motivovaných bojůvek. Zatím se ale nikdy nestaly terčem útoků místa spojená s náboženskou vírou či s duchovními dějinami země.

Počet pumových atentátů v Řecku prudce narostl od prosince loňského roku, kdy přišel při potyčce s policejní hlídkou o život jeden student. Jeho smrt vyprovokovala vlnu násilností, které sužovaly obyvatele velkých řeckých měst mnoho týdnů.