Zvláštní tribunál pro Libanon (STL) ve středu nařídil propustit čtyři generály zadržované v Libanonu v souvislosti s vraždou někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího. Čtveřice je vyšetřována od srpna 2005, Harírí byl zabit při atentátu v únoru téhož roku.

Zvláštní tribunál začal pracovat v březnu v Haagu a ve středu vyhověl žádosti prokurátora Daniela Bellamarea. Podle něj si jednotlivá svědectví odporují a získaný materiál není pro vznesení obžaloby dostatečně průkazný. Libanonské protisyrské kruhy vraždu připisují Sýrii a jejím spojencům v Libanonu.

Ve vazbě byli bývalý velitel prezidentské gardy Mustafá Hamdán, někdejší policejní šéf Alí Hadždž, bývalý velitel vojenské zpravodajské služby Raymond Azar a dřívější ředitel všeobecného bezpečnostního výboru Džamil Sajjid. Vyšetřování se na žádost Bejrútu ujala OSN. Zadržení generálů nařídil německý prokurátor Detlev Mehlis, kterého OSN pověřila jako prvního šetřením atentátu. Rozhodnutí o vazbě generálů podpořilo roku 2005 protisyrské kruhy, které tentýž rok zvítězily v parlamentních volbách.

Advokáti generálů: Spravedlnost dostala slovo po 44 měsících

Mehlis vydal v říjnu roku 2005 zprávu o výsledcích svého šetření a citoval v ní z výpovědi jednoho svědka, podle něhož Sajjid, Hamdán a Azar spolupracovali na přípravách útoku a Hadždž o něm předem věděl. Zprávy z dalšího vyšetřování tato obvinění ale nezopakovala.

Generálové byli zadržováni ve věznici Rumíjá severně od Bejrútu a jejich rodiny a právníci nepřetržitě žádali propuštění. Jejich advokáti ve středu prohlásili, že se ke slovu konečně dostala spravedlnost, ale že se to nemělo stát až po 44 měsících.

Dění v Haagu může mít politický dopad na blížící se parlamentní volby v Libanonu, v nichž proti sobě bude stát protisyrská parlamentní většina podporovaná Západem a vedená synem zavražděného expremiéra Saadem Harírím a opozice, kterou vede šíitské hnutí Hizballáh, podporované Sýrií a Íránem. Volby se mají konat 7. června a prosyrské spojenectví doufá ve vítězství. Analytici ale nepočítají s vyhrocením situace po volbách, a to především díky zklidněným vztahům mezi Sýrií a Saúdskou Arábií, tedy dvěma hlavními zahraničními spojenci obou táborů.

V době atentátu na Harírího, při němž přišlo o život také 22 dalších osob, sloužili všichni čtyři generálové v armádě, která tehdy plnila příkazy spíše Damašku než Bejrútu. Ministr vnitra Zijád Barúd řekl, že propuštěným bude zajištěna ochrana. Sýrie byla po Harírího smrti nucena po devětadvacetiletém působení stáhnout své jednotky z Libanonu, ale stále tam má mnoho stoupenců.