Slovenské politické představitele znepokojili výroky maďarského opozičního lídra Viktora Orbána do té míry, že na středeční odpoledne koalice svolala mimořádnou schůzi parlamentu. Slova předsedy strany Fidesz o tom, že poslanci maďarské národnosti budou v evropském parlamentu společně hájit zájmy Maďarů z Karpatské kotliny považuje za vážnou hrozbu. Dokonce hovoří o ohrožení územní celistvosti SR.

Opozice se schůzí sněmovny nesouhlasí, přestože Orbánovy výroky označila za škodlivé.

Viktor Orbán 23. května na společném mítinku s předsedou Strany maďarské koalice Pál Csákym prohlásil, že v nadcházejících eurovolbách jde pouze o to kolik maďarských poslanců bude v Bruselu obhajovat zájmy Maďarů z Karpatské kotliny. „Toto rozhodnutí určí na pět let váhu Maďarů v Evropském parlamentu,“ prohlásil.

Na Slovensku vyvolala jeho slova obrovskou vlnu nevole. Premiér Robert Fico dokonce prohlásil, že Orbán a Csáky považují Karpatskou kotlinu za územní celek, což je absurdní a nebezpečné, protože to ohrožuje celistvost Slovenska. „Vyzývám Orbána i Csákyho, aby přestali vyvolávat vášně. Nemůžeme akceptovat a respektovat, aby někdo určoval poslancům ze Slovenska koho budou zastupovat,“ prohlásil pobouřeně s tím, že vláda bude protestovat i diplomatickou cestou.

Koaliční poslanci jí ale předešli a požádali o svolání mimořádné parlamentní schůze. Opoziční SDKU a KDH s tím nesouhlasí a budou ji ignorovat. SMK v čele s Csákym se jednání zúčastní. „Chceme věci vysvětlit, nemáme co skrývat,“ řekl Csáky. Opozice není jednotná ani v názoru na situaci.

Maďaři rozdělili opozici

Šéfové opozičních si myslí, že svolávání mimořádných schůzí k výrokům zahraničního opozičního politika je zneužití ústavní instituce. K řešení měly být podle nich použity diplomatické prostředky. Orbánovy výroky se ale nelíbí SDKU a KDH.

Mikuláš Dzurinda prohlásil, že jsou krajně škodlivé a nevhodné. „Škodí dobrým sousedským vztahům. Produkují nacionalismus – doma i v zahraničí.“

Stejně znepokojený je i Pavol Hrušovský, který k tomu dodal: „Pohrával si myšlenkou společného zastupování Maďarů všemi poslanci Karpatské kotliny. Je to podprahové vytváření nějakého nadnárodního celku.“

Varoval Orbána, že pokud bude v takové politice pokračovat může to mít dohru na mezinárodní úrovni. „Jsme v jedné frakci Evropské lidové strany. Chci věřit, že to nemyslí vážně. Pokud ano, tak se navždy rozejdeme,“ prohlásil Hrušovský.

Csáky své opoziční kolegy uklidňoval slovy, že „Viktor neřekl nic, co by stálo za zmínku.“ SMK prý nevidí v jeho vystoupení nic problematického. Orbánovi prý šlo jen o to, aby jak Fidesz v Maďarsku, tak SMK na Slovensku dosáhly v eurovolbách dobrého výsledku. Termín Karpatská kotlina je prý stejný, jako když někdo řekne Spiš nebo Orava.

O středeční mimořádné schůzi opoziční politici prohlásili, že zasedání je hrubým zneužitím Národní rady na politické cíle před eurovolbami. Označili to za skandální a neevropský přístup vládní koalice. Podle nich se měli sejít premiéři, ministři zahraničních věcí, nebo využít společné komise, které se vzájemnými vztahy zabývají už několik let.

SNS už avizovala, že opět navrhne, aby byl přijat zákon na ochranu republiky. Ján Slota dokonce tvrdí, že by vláda měla zvýšit vojenskou ochranu jižní hranice s Maďarskem.