Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila navýšení rozpočtu Spojených států pro konflikty v Iráku a Afghánistánu o 106 miliard dolarů (přes dva biliony korun). Tato suma zahrnuje také výdaje na boj s takzvanou prasečí chřipkou, příspěvek Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a další položky.

Potvrdit ji ještě musí Senát. Pokud se tak stane, bude to znamenat vítězství pro prezidenta Baracka Obamu a jeho plán postupně stáhnout americké jednotky z Iráku a zesílit angažmá USA v Afghánistánu.

Obamovými demokraty ovládaná dolní komora amerického Kongresu navýšení rozpočtu do konce fiskálního roku 2009, to je do 30. září, schválila těsnou většinou 226 hlasů ku 202.

Z celkové sumy připadá podle agentur na konflikty v Iráku a Afghánistánu 79,9 miliardy dolarů. Na opatření proti "prasečí chřipce" má jít 7,7 miliardy, 2,7 miliardy na nákup 15 nových vojenských letadel, 1,4 miliardy na pomoc Pákistánu a zhruba osm miliard poputuje MMF.

Právě podpora MMF vyvolala největší rozepře. Schválený zákon totiž obsahuje příslib nového úvěrové limitu ve výši 108 miliard dolarů pro Mezinárodní měnový fond, který má agentura využít na zmírnění dopadů celosvětové ekonomické krize v postižených státech. S tím ale nesouhlasila republikánská opozice ve Sněmovně reprezentantů, podle níž tyto peníze mohou skončit v rukou teroristů nebo v zemích, které teroristy podporují, jako je například Írán.

Pro navýšení rozpočtu na válečné konflikty v Asii tak zvedlo ruku jen pět republikánů, ačkoli jinak vojenské kampaně v obou zemích podporují, a proti hlasovalo dokonce 32 zákonodárců Demokratické strany.

Pokud horní komora Kongresu tuto částku také schválí, vynaloží Spojené státy letos na války v Afghánistánu a Iráku více než 900 miliard dolarů.