Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí po sporných prezidentských volbách a několika dnech masových opozičních protestů v pátek prohlásil, že čas volebního soupeření skončil. Při proslovu z Teheránské univerzity také vyloučil možnost, že by se s hlasy voličů manipulovalo, což tvrdí opozice. Zároveň vyzval Íránce ke klidu a smíru a kritizoval Západ za vměšování do íránských záležitostí.

O výsledku voleb hovořil jako o "definitivním vítězství" staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a vyloučil možnost opakování hlasování, jak žádá opozice.

Chameneí je považován za klíčovou postavu vývoje v Íránu a také za spojence Ahmadínežáda.

"Hodně lidí věří, že nejvyšší duchovní vůdce Chameneí podporuje Ahmadínežáda, i když on sám oficiálně prohlašuje, že je neutrální. Asi před rokem se ale sešel s vládou i prezidentem a řekl jim: Pracujte, jako by jste měli být u moci ještě pět let," uvedla v rozhovoru pro HN íránská novinářka Golnaz Esfandiaríová.  

Írán ustoupil, přezkoumá volební výsledky - čtěte ZDE

Zastrašování a represe. Írán po volbách krotí média i diplomaty - čtěte ZDE

Martin Ehl: Írán, volby a nahnilé pomeranče - čtěte ZDE

Chameneího projev z Teheránské univerzity sledoval mezi tisíci přítomných také opětně zvolený konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád a jeho liberální a neúspěšný soupeř Mír Hosejn Músáví.

Je to poprvé od voleb z minulého pátku, co se Chameneí objevil na veřejnosti a ve velmi neobvyklém gestu se rozhodl osobně vést páteční modlitbu. Jeho proslov, který připomínal hodnoty islámu a jeho princip smíru mezi věřícími, vysílala v přímém přenosu íránská televize.

 

"Íránský národ dnes potřebuje klid," řekl Chameneí a stejně jako v minulosti se rozhodně postavil za Ahmadínežáda. Volby označil za zemětřesení a historické vítězství. Poukázal na to, že jestliže přišlo odevzdat hlas 85 procent voličů, pak to znamená, že Íránci nejsou zoufalí, ale naopak věří v budoucnost. "Kdyby se necítili svobodní, nešli by volit," řekl Chameneí. Ze snah zpochybnit volební výsledky obvinil nepřátele islámského řádu.

Nepokoje

Od vyhlášení výsledků voleb v Íránu propukly v zemi nepokoje stoupenců Ahmadínežádova protikandidáta Músávího. V tomto týdnu dokonce při přestřelce v demonstraci bylo zabito několik lidí.

Músáví žádá opakování voleb, protože je považuje za zfalšované. Na neregulérnosti voleb se shodují i zahraniční experti, kteří se zabývají situací v této zemi.

Co ještě řekl Chameneí

Je velmi špatné myslet si, že využitím pouličních prostředků jako nátlakového prostředku mohou oficiální činitele přinutit k přijetí svých nelegálních požadavků. To by byl začátek diktatury.

Výsledky voleb vycházejí z hlasovacích uren, ne z ulice.

Pokud dojde k jakémukoli krveprolití, vůdci protestů ponesou přímou odpovědnost.

Po pouličních protestech se některé zahraniční velmoci ... začaly vměšovat do íránských státních záležitostí zpochybňováním výsledků voleb. Neznají íránský národ. Podobné vměšování ostře odsuzuji.

Poznámky amerických oficiálních činitelů o lidských právech a omezování lidí nejsou přijatelné, protože o lidských právech nemají ponětí po tom, co udělali v Afghánistánu a Iráku a dalších částech světa. Od nich rady o lidských právech nepotřebujeme.