Proti stovkám opozičních demonstrantů, kteří se v pondělí opět sešli na centrálním náměstí v Teheránu, použily jednotky revolučních gard slzný plyn a po dvou hodinách účastníky protestu rozehnaly. Asi 50 lidí bylo zatčeno a svědci tvrdí, že proti demonstrujícím byl použit také pepř.

Íránská opozice protestuje proti údajně zmanipulovaným prezidentským volbám z 12. června, v nichž s velkým předstihem zvítězil staronový prezident Mahmúd Ahmadínežád. Podle agentury AP bylo do bezpečnostní operace proti dvěma stům účastníků protestu nasazeno 500 gardistů a nad náměstím přelétaly policejní vrtulníky.

Islámské gardy, které pomohly před třiceti lety k moci konzervativnímu duchovenstvu, mají asi 200.000 členů. Jejich úkolem je střežit klíčové objekty jako ropná pole nebo raketový arzenál. Gardy podléhají jenom duchovnímu vůdci země ajatolláhu Alímu Chameneímu. Ve svém prohlášení k povolebním událostem tvrdí, že jsou spolu s oddíly islámských dobrovolníků odhodlány "obnovit v zemi klid a vyčistit Írán od spiklenců a výtržníků".

Británie evakuovala z Teheránu rodiny diplomatů

Británie v pondělí evakuovala z Teheránu rodiny členů diplomatického sboru s odůvodněním, že se situace může ještě zhoršit. Zaměstnanci zastupitelství prozatím zůstávají na místě. Podle íránské oficiální televize Press vyzvali někteří íránští poslanci k revizi vztahů s Velkou Británií, protože Londýn podle nich nepatřičně reagoval na povolební vývoj v Íránu. Británie a také Itálie v pondělí vyzvaly své občany, aby odložili nedůležité cesty do Íránu.

V pondělí se gardisté snažili hned zpočátku zabránit jakékoli demonstraci, včetně srocování malých skupinek lidí. Lidé se nesměli zastavovat ani ve stanici podzemní dráhy, která se u náměstí nachází. Podle agentury AFP se v sousedství náměstí shromáždila asi tisícovka stoupenců poraženého prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího, a to navzdory výzvám policie, aby se rozešli.

CNN: Při demonstracích již mohlo zemřít až 150 lidí

Výzvu k demonstraci zveřejnili stoupenci na webovém blogu Twitter. Odpolední protest měl uctít památku mladé Íránky Nedy, jedné z účastnic předcházejících demonstrací, která zemřela při sobotní demonstraci.

Podle oficiálních údajů bylo při opozičních demonstracích zmítajících Íránem zabito v sobotu 13 osob a předtím v pondělí sedm. Podle nevládních zdrojů může být mrtvých více, stanice CNN hovoří až o 150 mrtvých. Opozice tvrdí, že průběh voleb byl neregulérní a výsledky zmanipulované. Nejvyššímu ústavnímu orgánu, radě dohlížitelů, předali neúspěšní kandidáti téměř 650 stížností.

Řím v pondělí oznámil, že italské velvyslanectví v Teheránu je připraveno otevřít své dveře všem lidem zraněným na demonstracích.