Ministři G8 vyzvali Izrael, aby úplně zmrazil budování svých osad na palestinských územích a apelovali také na Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných zbraní. Podle agentury Reuters se na tom v italském Terstu shodli šéfové diplomacie sedmi států s nejrozvinutější ekonomikou a Ruska. "Sedmičku" tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA.

Ministři zahraničí G8 vyzvali Izraelce a Palestince, aby se vrátili k jednacímu stolu a obnovili rozhovory. Podle šéfů diplomacie je nutné ukončit násilí a terorismus a neprodleně otevřít hranice okupovaných území pro přísun humanitární pomoci a pro obchodníky a obyvatele.

K zastavení výstavby židovských osad na okupovaném západním břehu Jordánu vyzval před nedávnem Izrael americký prezident Barack Obama. G8 se k jeho výzvě připojila. Izraelský ministr zahraničí ale už dříve řekl, že jeho země na úplné zmrazení nemůže přistoupit.

O situaci na Blízkém východě v Terstu jednal i blízkovýchodní kvartet USA, Rusko, OSN a Evropská unie, které do konce června Česko předsedá. Podle českého ministra zahraničí Jana Kohouta, který na jednání sedmadvacítku zastupoval, unie vnímá pokračování výstavby izraelských osad za překážku mírového procesu. "Dvoustátní řešení (samostatný Izrael a Palestina), zmrazení osidlování, vybudování palestinských institucí a Arabská mírová iniciativa jsou hlavní pilíře úspěšného završení mírového procesu," řekl Kohout.

Cesta k demokratickým volbám

G8 v prohlášení uvedla, že s použitím "nejsilnějších výrazů" odsuzuje jadernou zkoušku, kterou provedla koncem května komunistická Severní Korea. Ministři ve svém stanovisku naléhají na Pchjongjang, aby se vzdal svých jaderných zbraní a balistického programu. Požadují, aby severokorejská vláda neprováděla už žádné "další destabilizující akce".

Podle šéfů diplomacie osmičky států by dále Barma měla propustit všechny politické vězně, včetně opoziční vůdkyně Su Ťij. Ministři vyzvali zemi k dialogu a usmíření za účasti všech politických subjektů. Tento postup by pak měl vést k demokratickým volbám.

G8 se zabývala také situací na Srí Lance. Skupina uvítala konec bojů a vyjádřila lítost nad obrovskými civilními ztrátami.