Fórum Světové zdravotnické organizace (WHO) nepřineslo během svého třídenního zasedání zrovna pozitivní  závěry. Podle zdravotníků, kteří se sešli v mexickém Cancúnu, se nedá zastavit šíření viru mexické chřipky. Jediným pozitivem podle WHO je, že virus je ve většině případů "mírný" a mnoho lidí se z nákazy vyléčí.

Jak vyplynulo z fóra, kritická teď bude situace v Jižní Americe, kde se očekává chřipková sezóna. "V tuto chvíli evidujeme případy nákazy ve více než 100 zemích po celém světě a dalšímu šíření se nedá zabránit," zaznělo na úvod setkání zdravotnické organizace. 

Británie: Tisíce nakažených denně 

Na fóru se také hodnotily prognózy z Británie, podle kterých může být v této ostrovní zemi  v srpnu každý den přes 100.000 nových případů nakažených. Britský ministr zdravotnictví Andy Burnham v té souvislosti uvedl, že se Británie již nebude snažit chřipku zastavit a přechází do nové fáze "léčení".

Co to znamená v praxi? Nebudou se uzavírat školy, kde se nákaza virem A(H1N1) vyskytne. Lidem z blízkosti nakažených se také nebudou podávat preventivně antivirotika a přetížené nemocniční laboratoře už nemusí potvrzovat nové případy testy. Antivirotika jako Tamiflu se budou používat jen k léčení nemocných.

"Počet případů se každý týden zdvojnásobuje. Podle tohoto trendu bychom mohli mít koncem srpna přes 100.000 nových případů denně," řekl Burnham.

Současně uvedl, že v srpnu by měla být k dispozici vakcína proti takzvané prasečí chřipce. Do konce roku by jí mělo být dost, aby mohl být očkován každý Brit.

V Británii bylo zatím 7447 případů nakažených

Británie patří k nejhůře postiženým zemím. Burnham potvrdil, že v Británii bylo registrováno 7447 případů, zatímco před týdnem to bylo 2905.

Ve světě bylo dosud zaznamenáno přes 77.000 nemocných takzvanou prasečí chřipkou a 332 úmrtí. V Británii zemřeli na tuto chřipku tři lidé, ale všichni měli i jiné zdravotní problémy.

Podle nejnovějších odhadů ministerstva by v případě rychlého postupu nákazy mohlo na tuto chřipku zemřít v Británii až 40 lidí denně.  

Nejvíce nakažených je v Londýně a Glasgow

Změna strategie byla s šířící se epidemií všeobecně očekávána. V nejhůře postižených místech, jako je Londýn či Glasgow, se již laboratorní zkoušky pro potvrzení viru A(H1N1) nepoužívaly.

V Česku je zatím registrováno 15 případů onemocnění takzvanou prasečí chřipkou. Třináct infikovaných lidí se vrátilo ze Spojených států, dva pocítili obtíže po příletu z Japonska. Ani jedno onemocnění novou chřipkou, která jsou evidována v Česku, nemělo dosud těžký průběh.