Upustit od vojenské mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu by mělo ničivé důsledku a bylo by vodou na mlýn mezinárodní teroristické síti Al-Káida. Řekl to v pondělí v Londýně generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. V projevu k expertům na mezinárodní politiku vyjádřil podle agentury Reuters lítost nad tím, že se mu nepodařilo získat členy NATO k většímu zapojení do mise v Afghánistánu.

Spojenci podle šéfa NATO si nemohou dovolit upustit od této mise. "Pokud odejdeme, Afghánistán padne do rukou Talibanu, což bude mít ničivý dopad na tamní lidi, především na ženy... Utrpěl by tím také Pákistán, což by ovlivnilo mezinárodní bezpečnost. Ve Střední Asii by se rozšířil terorismus. Al-Káida by měla opět volné pole působnosti, přičemž její teroristické ambice jsou globální," řekl Scheffer.

Bezpečnost v Afghánistánu ovlivňuje naší bezpečnost

Expertům na zahraniční politiku dále řekl, že členové NATO si musejí uvědomit, že naplnění této mise má zásadní význam i pro jejich bezpečnost. "Musíme přistoupit na to, že dnešní bezpečnost vyžaduje angažovanost v dalekých místech, a to angažovanost, která je nebezpečná, drahá, s otevřeným koncem a s žádnou zárukou úspěchu," zdůraznil.

Londýn: Hrozba teroristického útoku klesla. Místo "vážné" je jen "značná" - čtěte ZDE

Obamovi se zkomplikovalo zavírání Guantánama. Kvůli klíčové zprávě - čtěte ZDE

Někteří členové si podle něj neuvědomují, co příslušnost k alianci znamená. "Za studené války šlo o sdílení určité míry rizika. Dnes to však znamená ochotu přijmout oběti a sdílet břemena. Skutečný test naší aliance proto leží v její schopnosti přesvědčit spojence, aby ukázali potřebnou solidaritu a zvýšili svou vůli sdílet břemena spravedlivě," prohlásil šéf aliance.

Napětí v Afghánistánu roste

Tato upozornění pronesl v době, kdy islámští rebelové zvyšují násilí v Afghánistánu s blížícími se tamními prezidentskými volbami 20. srpna. Západní spojenci hlásí stále více ztrát, především amerických a britských vojáků. V Afghánistánu je kolem 65.000 zahraničních vojáků z desítek zemí, z toho asi 38.000 Američanů a 9000 Britů. Je mezi nimi také několik set Čechů.

Scheffer předtím v Londýně jednal s britským premiérem Gordonem Brownem. Ten po setkání vyzval spojence, aby se v dohledné budoucnosti více vojensky i jinak zapojili do mise k zajištění bezpečnosti v Afghánistánu. A to nejen v době kolem tamních voleb, jak některé země slíbily, ale i poté.

Podobná varování a výzvy zazněly již v minulosti. Například americký prezident Barack Obama v dubnu zdůraznil, že na pomezí Pákistánu a Afghánistánu je stále aktivní teroristická síť Al-Káida, která chystá další útoky. Ta je podle něj hrozbou pro spojence z obou stran Atlantského oceánu. Amerika v boji proti radikálům nesmí být sama, zdůraznil tehdy na summitu NATO ve Francii.