Bulharsko s Rumunskem, které se v lednu 2007 staly zatím posledními členy Evropské unie, budou zřejmě i nadále podléhat zvláštnímu monitoringu ze strany Bruselu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných zpráv, v nichž Evropská komise hodnotí pokrok obou balkánských zemí v boji proti korupci a organizovanému zločinu. Ten je podle Bruselu v obou případech zatím stále nedostatečný.

Když Bulharsko s Rumunskem před více než dvěma a půl roky do nyní 27členného bloku vstupovaly, měl pro ně Brusel řadu podmínek týkajících se justičních reforem a boje proti korupci a organizovanému zločinu. Od té doby unie každoročně hodnotí, zda dvojice v těchto oblastech dosáhla nějakého pokroku.

EK: Na zrušení monitoringu je ještě čas

Podle nového hodnocení komise, což je výkonný orgán unie, Bulharsko s Rumunskem stále v boji s korupcí a organizovaným zločinem zaostávají za unijním očekáváním. Na zrušení zvláštního monitoringu, které by některé kruhy v obou balkánských zemí velmi uvítaly, tak ještě podle Bruselu nenastal ten správný čas. Zprávy komise slouží jako doporučení pro členské státy, které o případném zrušení tohoto dohledu rozhodují.

ROZHOVOR: Traian Basescu: Evropská pravidla se už učíme - čtěte ZDE

Jak do Bulharska a Rumunska? Kupte konkurenci - čtěte ZDE

Nicméně doporučení komise neprovázejí žádné sankce, jak tomu bylo v minulosti. Loni v létě Brusel rozhodl zmrazit Bulharsku zhruba 800 milionů eur z unijních fondů. O část z nich pak už Sofia definitivně přišla. V případě Rumunska byly také určité peníze z fondů po určitou dobu zmraženy, ale nakonec je Bukurešť mohla začít opět čerpat, protože zlepšila kontrolní mechanismy při rozdělování těchto prostředků.

Podle komise se sice v obou zemích situace v této oblasti opět o něco zlepšila, nicméně v obou případech je třeba udělat víc.

Barroso: Reformy jsou potřeba co nejdříve

"Lidé v obou zemích i napříč Evropou musejí cítit, že nikdo nestojí nad zákonem," řekl v prohlášení k hodnocení předseda komise José Barroso. "Doufám, že obě vlády rychle přistoupí k zavádění konkrétních doporučení pro reformy, s nimiž komise přišla," dodal.

Výkonný orgán bloku dal zhruba dvě desítky doporučení Sofii a 16 Bukurešti. Bulharsku komise třeba vytýká, že jeho justice pracuje pomalu a někdy jednostranně. Problémy představuje například zastaralý trestní zákoník.

V případě Rumunska je podle výkonného orgánu unie zřejmé, že tam chybí dostatečná iniciativa v řešení korupce na lokální úrovni. Je potřeba upravit tamní zákony, které se v některých případech navzájem překrývají, avšak často s různými možnostmi výkladu. Je prý také potřeba, aby boj s korupcí měl jasnější podporu u rumunských politiků, než je tomu nyní.