Před revolučním soudem v Teheránu v sobotu začal proces s Íránci zatčenými při demonstracích po červnových prezidentských volbách. Oznámila to oficiální íránská agentura IRNA. Mezi obviněnými jsou i přední osobnosti z reformátorského tábora.

Proces začal krátce před přísahou nové vlády, která se uskuteční 5. srpna. Konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád byl znovu zvolen 12. června a opozice výsledky hlasování napadala jako zmanipulované. Není známo, kdy proces skončí a kdy bude vynesen rozsudek.

Podle agentury Fars jsou mezi obžalovanými prominentní reformátoři včetně Mohammada Alího Abtahího, který byl viceprezidentem za vlády Ahmadínežádova umírněného předchůdce Mohammada Chátamího, bývalého prvního náměstka předsedy parlamentu Beháda Nabávího nebo mluvčího Chátamího vlády Abdulláha Ramízanzádího či předsedy největší reformistické politické strany Organizace modžáhedů islámské revoluce (IRMO) Muhsína Mirdamadího.

Někteří z obviněných podle agentury Fars, která citovala prokuraturu, prý přiznali, že při prezidentských volbách k žádným podvodům nedošlo.

"Prohlašuji, že otázka podvodů je lež, jejímž účelem je vyvolat nepokoje, aby se z Íránu stal druhý Afghánistán či Irák," řekl podle agentury Fars před soudem bývalý viceprezident Abtahí. "Kdyby se to stalo, nezbyla by ani stopa po revoluci," uvedl.

Tím měl na mysli islámskou revoluci, která v Íránu zvítězila v roce 1979. Šíitské duchovenstvo tehdy převzalo moc v zemi a islamizovalo všechny oblasti života. Fundamentalistický režim tvrdě likvidoval odpůrce, jak stoupence monarchie, tak muslimskou opozici.

Obžalovaní mohou dostat pětiletý trest odnětí svobody, ale v případě, že by byli uznáni vinnými z toho, že jsou "božími nepřáteli", mohou být i popraveni, uvedla agentura Fars.

IRNA s odvoláním na soudní zdroje upřesnila, že mezi osobami, které jsou souzeny od soboty, jsou ti, kdo byly zachyceni na fotografiích ve chvíli, kdy se údajně dopouštěli zločinů.

Podle íránského tisku se tyto osoby zúčastnily nepokojů a jsou obviněny, že jednaly proti národní bezpečnosti, narušovaly veřejný pořádek a dopouštěly se vandalismu.

IRNA ve středu napsala, že "strůjci nepokojů" jsou obviněni z toho, že narušovali pořádek a bezpečnost a stýkali se s "pokrytci", jak se oficiálně říká Lidovým modžáhedům, hlavnímu opozičnímu hnutí v exilu. 

Obviněni jsou rovněž z držení střelných zbraní a granátů, z útoků proti pořádkovým silám a islámským milicím a z poskytování snímků z manifestací zahraničním médiím, upřesnila IRNA.

"Chtěli využít spory jako spiknutí" 

Při slyšení prokurátor přečetl obžalobu vinící proreformní politické strany z dlouhodobého spiknutí s cílem provést "sametovou revoluci", po vzoru nenásilného převzetí moci v roce 1989 v bývalém Československu.

Prokurátor podle agentury IRNA prohlásil, že tři největší opoziční strany braly peníze od zahraničních nevládních organizací a chtěly využít spory kolem voleb jako příležitosti ke svému spiknutí.

Podle internetové stránky reformistů www.mowjcamp.com nemají obžalovaní žádný přístup k právníkům a u soudu není porota.

Na záběrech ze soudní síně je vidět velmi vyhublého Abtahího a Mirdamadího, oba ve vězeňských uniformách a sedící v přední řadě. V soudní síni je stovka obžalovaných, mnozí z nich v poutech, ale bez vězeňské uniformy. Jeden z právníků reformistů citoval Abtahího manželku, která uvedla, že bývalý viceprezident za 43 dní vazby zhubl o 18 kilogramů.

Odpor opozice trvá 

Nepokoje v Íránu vypukly po oznámení výsledků voleb, v nichž obhájil svůj post dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Stoupenci neúspěšného kandidáta Míra Hosejna Músávího a dalších dvou kandidátů ale obvinili íránské vedení ze zfalšování výsledků a v ulicích Teheránu pak vypukly krvavé protesty. O život přišla třicítka osob, zatčeno bylo na 2000 lidí a v celách jich je zřejmě ještě na 200.

Měsíc a půl po volbách trvá odpor opozice, která stále odmítá uznat Ahmadínežádovo vítězství. Ve čtvrtek pořádkové síly použily sílu, aby rozehnaly tisíce stoupenců opozice, kteří se sešli v centru Teheránu a na hřbitově, aby uctili památku padlých demonstrantů.

V pátek Írán znovu obvinil západní mocnosti, že stojí za demonstracemi. Ministr zahraničí Manúčehr Mottakí prohlásil, že se západní, především evropské země otevřeně i skrytě vměšovaly do íránských voleb.