Představitelé britského ministerstva vnitra jednali již minulý měsíc se zástupci městských úřadů, o nichž se předpokládá, že by v případě opravdu velké epidemie chřipky neměly kam pohřbívat mrtvé. Informoval o tom server MailOnline.

Podle nejhoršího scénáře by se již během několika příštích týdnů mohl v Británii počet pohřbů zvýšit na dvojnásobek. V řadě měst by to mohlo znamenat akutní nedostatek míst na hřbitovech. Právě proto se začala promýšlet i varianta masových hrobů.

Hroby by se na vybraných místech měly v předstihu vykopat a zajistit tak, aby v případě potřeby mohly být okamžitě využívány pro nepřetržité ukládání ostatků zemřelých. V té souvislosti zřejmě přestane platit možnost pohřbívat mrtvé na soukromých pozemcích. A může se stát, že vláda zamezí převozům Britů, kteří zemřou v cizině, zpět do vlasti.

 

 

Náhradou za márnice by mohly být využívány dopravní kontejnery vybavené chladící jednotkou, případně nafukovací stany. Ministerstvo vnitra však vyloučilo, že by na převoz mrtvých bylo nutné využívat chladírenských vozů.

Během setkání se zástupci samospráv se probírala i taková témata jako zajištění non-stop provozu na hřbitovech a v krematoriích, stejně jako potřeba přijmout do nich další zaměstnance a zajistit jim výplaty. Současně již ministerští úředníci projednali s výrobci rakví případné zvýšení výroby.

 

 

Zároveň se počítá s tím, že budou osloveni lékaři v důchodu, aby vypisovali úmrtní listy. Ušetřil by se tím čas všem ostatním lékařům, kteří budou zavaleni prací.

Problém by mohl nastat i s církevními pohřby a zádušními mšemi. Vládní úřednicí proto navrhují, aby se smuteční obřady místo v kostelech a kaplích raději konaly doma.

Velká Británie je z evropských zemí nejvíce zasažená epidemií prasečí chřipky. Jen za týden od 13. srpna zde bylo zaznamenáno 25 tisíc nových případů.